Zamknij

Dzięki Tax Free rozliczano też markowe ubrania i samochody. Ponad 100 urzędników na liście

29.10.2021 16:51
tax free
fot. MICHAL KOSC/REPORTER

Na liście osób, które korzystały z Tax Free - prokuratorów, ministrów, funkcjonariuszy policji, straży granicznej, urzędników MF - jest ponad 100 osób - dowiedziało się nieoficjalnie Radio ZET. W ten sposób odzyskiwano VAT za zakupy, wyjeżdżając na zagraniczne misje. Na razie postawiono zarzuty tylko byłemu szefowi CBA Pawłowi Wojtunikowi.

Według informatorów Radia ZET proceder ten był powszechny wśród urzędników wielu służb, którzy byli delegowani do pracy za granicą. Wypłynął pierwszy raz na lotnisku Okęcie, kiedy czterech wysokich funkcjonariuszy celno-skarbowych, udających się na misję za granicę, zgłosiło się po stempel Tax Free na fakturach za sprzęt elektroniczny.
Sprawą zajęło się biuro inspekcji wewnętrznej Ministerstwa Finansów.

Radio ZET nieoficjalnie: Ponad 100 urzędników korzystało z Tax Free

Okazało się, że lista urzędników korzystających ze zwrotu VAT liczy ponad 100 osób. Przy wyjazdach na misje rozliczano nie tylko elektronikę, ale także markowe ubrania czy nawet samochody. Kiedy sprawa trafiła do prokuratury w Warszawie, straciła impet. Po tym, jak opisał ją jako pierwszy dziennik "Rzeczpospolita", listy wszystkich delegowanych, którzy kiedykolwiek wystąpili o zwrot VAT, zażądała od skarbówki Prokuratura Krajowa.

W tym tygodniu w ramach śledztwa, które trafiło do Prokuratury w Lublinie, zarzuty jako pierwszemu postawiono byłemu szefowi CBA Pawłowi Wojtunikowi. Zarzucono mu wyłudzenie 11,7 tys. zł VAT.

Wojtunik w wydanym oświadczeniu napisał: "Chciałbym wierzyć, że dzisiejsze zarzuty to pomyłka i zaniedbanie, a nie kolejne represje obozu władzy. Od blisko 6 lat mieszkam za granicą i trzymam się prawa. Wyjaśniłem ten i inne istotne fakty, i dlatego spokojnie czekam na umorzenie".

Radio ZET

C