Radio ZET: zakon chrystusowców złożył kasację ws. milionowego zadośćuczynienia ofierze zakonnika-pedofila

Joanna Śpiechowicz
04.02.2019 18:53
Radio ZET: zakon chrystusowców złożył kasację ws. milionowego zadośćuczynienia ofierze zakonnika-pedofila
fot. Shutterstock

Kasację do Sądu Najwyższego złożył zakon chrystusowców, który wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu zapłacił milion złotych zadośćuczynienia ofierze zakonnika-pedofila – ustaliło Radio ZET.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sprawa dotyczy 13-letniej Kasi, która przez kilkanaście miesięcy była gwałcona i więziona przez księdza Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Działo się to w latach 2006-2007.

W styczniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy z Poznania przyznał jej milion złotych zadośćuczynienia i 800 złotych comiesięcznej renty. Wyrok podtrzymał jesienią poznański Sąd Apelacyjny. Wyrok był precedensowy, bo po raz pierwszy przesądzono odpowiedzialność cywilną Kościoła, a nie konkretnego księdza.

- Były już zakonnik dokonał tych haniebnych przestępstw na własny rachunek – tłumaczy złożenie kasacji pełnomocnik chrystusowców, adwokat Krzysztof Wyrwa.

Podkreśla, że ksiądz miał dbać o dobro dzieci, a nie je molestować, w dodatku przełożeni nie wiedzieli o jego czynach, więc trudno tu mówić o odpowiedzialności zakonu. Według adwokata konieczne jest rozstrzygnięcie sprawy przez Sąd Najwyższy, sprawa jest precedensowa i ważna nie tylko dla zakonu chrystusowców, ale dla wszystkich ofiar księży pedofilów.

Złożeniem kasacji przez chrystusowców zdziwiony jest pełnomocnik pani Kasi, adwokat Jarosław Głuchowski. Jego zdaniem wyrok jest zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami.

- Pani Kasia miała nadzieję na zakończenie sprawy, kasacja ją przedłuża i utrzymuje moją klientkę w niepotrzebnej niepewności – mówi reporterce Radia ZET Dance Woźnickiej, Głuchowski.

Pedofil został skazany na cztery lata więzienia, z zakonu usunięto go po latach, kiedy sprawę opisały media.