Zamknij

Radio ZET: zakon chrystusowców złożył kasację ws. milionowego zadośćuczynienia ofierze zakonnika-pedofila

Redakcja
04.02.2019 18:53
Radio ZET: zakon chrystusowców złożył kasację ws. milionowego zadośćuczynienia ofierze zakonnika-pedofila
fot. Shutterstock

Kasację do Sądu Najwyższego złożył zakon chrystusowców, który wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu zapłacił milion złotych zadośćuczynienia ofierze zakonnika-pedofila – ustaliło Radio ZET.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sprawa dotyczy 13-letniej Kasi, która przez kilkanaście miesięcy była gwałcona i więziona przez księdza Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Działo się to w latach 2006-2007.

W styczniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy z Poznania przyznał jej milion złotych zadośćuczynienia i 800 złotych comiesięcznej renty. Wyrok podtrzymał jesienią poznański Sąd Apelacyjny. Wyrok był precedensowy, bo po raz pierwszy przesądzono odpowiedzialność cywilną Kościoła, a nie konkretnego księdza.

Zobacz także

- Były już zakonnik dokonał tych haniebnych przestępstw na własny rachunek – tłumaczy złożenie kasacji pełnomocnik chrystusowców, adwokat Krzysztof Wyrwa.

Podkreśla, że ksiądz miał dbać o dobro dzieci, a nie je molestować, w dodatku przełożeni nie wiedzieli o jego czynach, więc trudno tu mówić o odpowiedzialności zakonu. Według adwokata konieczne jest rozstrzygnięcie sprawy przez Sąd Najwyższy, sprawa jest precedensowa i ważna nie tylko dla zakonu chrystusowców, ale dla wszystkich ofiar księży pedofilów.

Zobacz także

Złożeniem kasacji przez chrystusowców zdziwiony jest pełnomocnik pani Kasi, adwokat Jarosław Głuchowski. Jego zdaniem wyrok jest zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami.

- Pani Kasia miała nadzieję na zakończenie sprawy, kasacja ją przedłuża i utrzymuje moją klientkę w niepotrzebnej niepewności – mówi reporterce Radia ZET Dance Woźnickiej, Głuchowski.

Pedofil został skazany na cztery lata więzienia, z zakonu usunięto go po latach, kiedy sprawę opisały media.