Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Stołeczni radni zdecydowali ws. al. Lecha Kaczyńskiego! Co na to wojewoda?

11.01.2018 15:44
xxx wiadomosci

Warszawscy radni przyjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Chciała tego Platforma Obywatelska, która stanowi większość tego organu. Ulica nosi od niedawna nazwę Kaczyńskiego dzięki ustawie dekomunizacyjnej.

Warszawa fot. Wikimedia.Commons

Żeby zmienić nazwę ulicy potrzebna będzie zgoda wojewody. PiS związał w ten sposób ręce wielu samorządowcom, ponieważ znowelizowano ustawę o dekomunizacji. Od początku stycznia wprowadzono bowiem obowiązek uzyskania zgody wojewody oraz IPN-u.

Partia Grzegorza Schetyny uważa jednak, że proponowana nazwa - Trasa Łazienkowska - jest mniej kontrowersyjna i już używana przez warszawiaków. - Zaręczam Państwu, że warszawiacy używają i będą używać tej nazwy - przekonuje przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska z PO.

Decyzja rady spotkała się - co było do przewidzenia - ze sprzeciwem radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Państwo nie musicie Lecha Kaczyńskiego lubić ani nawet szanować, nikt tego nie oczekuje. Ale w imię dobra Polski taka ulica powinna w Warszawie funkcjonować - twierdzi Dariusz Figura z PiS.

W stolicy zmieniono nazwy prawie 50 ulicom. Stołeczni radni Platformy już zaskarżyli tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

RadioZET.pl/DaW/MP

Oceń