Zamknij

Radziwiłł chce zaostrzenia przepisów o dopalaczach. „Będą nielegalne”

Redakcja
27.11.2017 23:36
Radziwiłł chce zaostrzenia przepisów o dopalaczach. „Będą nielegalne”
fot. Pixabay

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział zaostrzenie przepisów w aspekcie substancji chemicznych zwanych dopalaczami. Jeśli jego pomysł wejdzie w życie, substancje przestaną być legalne.

Zagłosuj

Uważasz, że dopalacze powinny być traktowane na równi z narkotykami?

Liczba głosów:

Celem ministra jest zrównanie dopalaczy od strony prawnej z narkotykami. – Będziemy zakazywać określonych grup chemicznych. Wtedy, kiedy związek pierwotnie istniejący zostanie minimalnie zmodyfikowany, to nie ucieka z listy – komentował Radziwiłł.

Zaostrzenie prawa

Obecne przepisy zdaniem ministra są niewystarczająco skuteczne. Na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii prowadzona jest lista zakazanych substancji. Radziwiłł przyznał, że takie narzędzie jest niewystarczające, ponieważ producenci dopalaczy w momencie wpisania jakiegoś związku na listę substancji zakazanych, modyfikują go nieznacznie i wprowadzają pod nową nazwą na rynek.

10 zatruć dziennie

Główny Inspektor Sanitarny uważa, ze to dobry pomysł. – Podobne rozwiązanie jest przyjęte w kilku krajach, np. Australii - powiedział rzecznik GIS Jan Bondar w rozmowie z PAP.

Według danych GIS-u, każdego dnia notowanych jest średnio 10 zatruć dopalaczami, a od początku roku, do końca września zarejestrowano 10 zgonów z powodu zażycia wcześniej substancji zwanej dopalaczami.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz