Rafał Trzaskowski: Mamy koncepcję na walkę ze ściekami

30.08.2019 12:11
KPRM
fot. Rafał Trzaskowski/Twitter

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnił, że miasto ma koncepcję na zminimalizowanie szkód po awarii oczyszczalni ścieków Czajka. Nie poparł propozycji rządu na budowę alternatywnego rurociągu, który miałby tłoczyć ścieki z lewobrzeżnej części stolicy do oczyszczalni.

Awaria w oczyszczalni Czajka w stolicy sprawiła, że od środy do Wisły trafia 3 tysiące litrów ścieków na sekundę. Władze Warszawy zapewniają, że sytuacja jest opanowana. Prezydent Trzaskowski mówił o kontrolowanym zrzucie ścieków. Innego zdania są rządowe instytucje, które mówią o katastrofie ekologicznej.

Miasto powołało sztab kryzysowy w siedzibie warszawskich wodociągów. Prezydent Trzaskowski uczestniczył też w posiedzeniu sztabu kryzysowego zwołanym dziś w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Sytuacja jest poważna, ale nie zagraża życiu i zdrowiu ludzi. Opracowujemy działania, które zmniejszą szkodliwość ścieków. Chcemy zastosować ozonowanie, które sprawi, że to, co wpływa do Wisły, będzie o wiele bardziej bezpieczne.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, powiedział, że rząd przestawił władzom stolicy propozycję z budową alternatywnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki z lewobrzeżnej do prawobrzeżnej Warszawy. Prezydent komentował dziś, że miasto ma swoją koncepcję na zminimalizowanie skutków zanieczyszczania Wisły ściekami.

Chcemy w tej chwili opracować tego typu działania, które doprowadzą do tego, żeby zminimalizować zrzut ścieków do Wisły. Mamy swoją własną koncepcję, która jest oparta o wyjątkową polską technologię. Polega na tym, że będziemy te ścieki ozonować, czyli zanim jeszcze powstaną inne rozwiązania, będziemy się starali, żeby te ścieki były jak najmniej szkodliwe.

Rafał Trzaskowski, po piątkowym briefingu w MPWiK

Prezydent stolicy mówił też o pracy nad koncepcją „zbudowania mostu pontonowego przy współudziale wojska po to, żeby móc te ścieki bezpośrednio przerzucić do oczyszczalni ścieków". Priorytetem w walce z czasem i ściekami będzie jednak wspomniane ozonowanie nieczystości.

RadioZET.pl/PAP