Zamknij

Kto byłby najlepszym premierem według wyborców opozycji?

02.05.2021 21:17
Kto byłby najlepszym premierem?
fot. Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia/PAP

Rafał Trzaskowski byłby najlepszym - zdaniem sympatyków opozycji - premierem, gdyby partie inne niż te wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy mogły stworzyć rząd. Tak wynika z najnowszego sondażu dla OKO.Press. Oznacza to, że prezydent Warszawy jako potencjalny lider opozycji cieszy się większym poparciem niż jego macierzysta formacja w sondażach partyjnych. 

Sondaż przeprowadziła pracownia Ipsos na zlecenie portalu OKO.Press. Zapytano w nim sympatyków opozycji o to, kogo najchętniej widzieliby w fotelu szefa rządu, gdyby ugrupowania inne niż rządząca obecnie Zjednoczona Prawica mogły takowy rząd utworzyć.

Sondaż: Kto byłby najlepszym premierem? Wyborcy opozycji: Trzaskowski

Tym razem chodziło o coś innego niż zwykle w sondażach typu "Kto jest liderem opozycji?". Jak zwraca uwagę OKO.Press, takie postawienie pytania zazwyczaj skutkuje tym, że największy procentowy odsetek głosów zyskuje opcja "żaden z nich" i że "niewiele to wnosi do naszej wiedzy o rzeczywistości".

Dlatego OKO.Press tym razem poprosiło Ipsos o coś innego: chcieliśmy się dowiedzieć, kto wg sympatyków opozycji – od Konfederacji do Platformy Obywatelskiej – byłby najlepszym premierem, gdyby to opozycja utworzyła rząd. Wynik jest co najmniej intrygujący

OKO.Press

I tak: największą popularnością w kontekście potencjalnego przyszłego premierostwa cieszy się Rafał Trzaskowski. Aż 28 proc. ankietowanych uznało go za najlepszego możliwego opozycyjnego premiera. Prezydent Warszawy wyprzedził o 9 pkt proc. swojego kontrkandydata w zeszłorocznych wyborach na prezydenta kraju Szymona Hołownię (19 proc.).

Respondenci uznali również, że do przewodzenia opozycyjnemu gabinetowi najlepiej nadają się: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (8 proc.), reprezentujący Konfederację Krzysztof Bosak (7 proc.) oraz jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty (3 proc.). Oczywiście, także i w tym projekcie pojawiły się możliwe odpowiedzi bez wskazania konkretnego nazwiska. Opcję "ktoś inny" wybrało 21 proc. badanych, "nie wiem" zaznaczyło 14 proc. 

Rezultaty te są o tyle ciekawe, że choć w sondażach partyjnych Polska 2050 już od pewnego czasu remisuje bądź wyprzedza Koalicję Obywatelską (w ostatnim badaniu dla OKO.Press ruch Hołowni uzyskał 22 proc., KO 18 proc.), o tyle w pojedynku liderów bądź konkretnych postaci reprezentujących daną formację polityczną to Trzaskowski plasuje się wyżej niż Szymon Hołownia. 

RadioZET.pl/OKO.Press

C