Trzaskowski: nie jestem osobą, która zacznie od burzenia

Redakcja
23.11.2018 08:41
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, Gościem Radia ZET
fot. Radio ZET

– Nie musimy z polityki centralnej przenosić wszystkich złych wzorców – podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy w Gościu Radia ZET. Zapewnił, że jest gotowy na współpracę ze wszystkimi środowiskami, również PiS. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Zaprzysiężony w czwartek prezydent Warszawy zapowiedział, że zmiany w stołecznym ratuszu wprowadzi stopniowo. Zapowiedział, że w pierwszej kolejności chce wymienić zespół odpowiedzialny za kontrolę i audyt. 

Trzaskowski dodał, że jego żona Małgorzata nadal jest zatrudniona w ratuszu. Po raz kolejny zapewnił, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której dalej pracowałaby w warszawskim urzędzie miejskim, gdzie pracuje od 11 lat.

– Być może moja żona będzie chciała dokończyć projekt, nad którym pracuje. W przeciągu kilku miesięcy, z tego, co mi mówi, podejmie inne zobowiązania w życiu – powiedział prezydent stolicy.

Na pytanie Beaty Lubeckiej, kto będzie miejską pełnomocniczką ds. kobiet, Rafał Trzaskowski odpowiada: „Przede wszystkim ja jestem otwarty na współpracę, i też o tym mówiłem, ze wszystkimi środowiskami, które walczą o prawa kobiet i na pewno one będą rekomendowały taką osobę. Na końcu odbędzie się konkurs na to stanowisku”. Kiedy ją poznamy? „Myślę, że na początku przyszłego roku” – mówi gość Radia ZET.

Zobacz także

Gość Radia ZET zadeklarował gotowość do współpracy ze wszystkimi środowiskami. „Nie musimy z polityki centralnej przenosić wszystkich złych wzorców” – wskazał.

Zapytany o pomnik byłego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego, który 10 listopada odsłonięto przy placu Piłsudskiego, Trzaskowski powiedział, że mu się „nie podoba”. „To jest kwestia subiektywnego odbioru” – dodał. W jego ocenie niedopuszczalne jest, aby rząd wydzielał z własności miejskiej tereny pod budowę kolejnych monumentów. 

– Będę rozmawiał z rządzącymi, jak sobie wyobrażają współpracę – ocenił. 

W rozmowie z Beatą Lubecką prezydent Warszawy przyznaje też, że liczy na dialog w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego, zapowiedziany przez prezydenta Andrzeja Dudę: „To rządzący mają się zgłosić do właściciela terenu. Powinni opowiedzieć o swoich planach, to nie ja mam pytać rządzących, co tam robią”.

– Jakie będą dalsze kroki? Będzie ustawa o przejęciu Pałacu Kultury i zburzeniu go? O przejęciu Krakowskiego Przedmieścia albo Placu Zamkowego? – pyta.

– Przez 9 miesięcy rozmawiałem z warszawiakami i nikt nie pytał mnie o odbudowę Pałacu Saskiego. To nie jest priorytet – uważa. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD