Zamknij

Rafał Trzaskowski spotkał się z rodzicami więzionego Ramana Pratasiewicza

11.06.2021 08:57
Rafał Trzaskowski
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Rafał Trzaskowski spotkał się w czwartek z Dmitrijem i Natalią Pratasiewicz. Prezydent Warszawy podjął decyzję o przyznaniu pomocy znajdującym się w trudnej sytuacji rodzicom więzionego na Białorusi dziennikarza.

O spotkaniu Rafała Trzaskowskiego z rodzicami Ramana Pratasiewicza poinformowało Centrum Białoruskiej Solidarności. Odbyło się ono w czwartek na zaproszenie prezydenta Warszawy.

Rafał Trzaskowski spotkał się z rodzicami Ramana Pratasiewicza. Podziękowali za "solidarność z narodem białoruskim"

 "Na spotkaniu prezydent Trzaskowski zapytał o szczegóły dotyczące toczącej się przeciwko Ramanowi i jego dziewczynie Sofii Sapiedze sprawy karnej, ich stanu zdrowia, a także wyraził poparcie dla rodziców Ramana zarówno w jego imieniu, jak i w imieniu całego polskiego społeczeństwa, które przeżywało podobne wydarzenia w czasach powstania +Solidarności+" - podano.

W komunikacie przekazano, że "rodzice Ramana Pratasiewicza podziękowali prezydentowi Warszawy i wszystkim Polakom za ogromne wsparcie i solidarność z narodem białoruskim. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Centrum Białoruskiej Solidarności poinformowali Rafała Trzaskowskiego o dzisiejszej sytuacji na Białorusi, a także o procesie adaptacji Białorusinów, którzy zostali zmuszeni do ucieczki przed represjami do Polski".

Jak dodano, po spotkaniu Rafał Trzaskowski podjął decyzję o przyznaniu pomocy znajdującym się w trudnej sytuacji rodzicom białoruskiego aktywisty. "Ponadto swoją wszechstronną pomoc dla rodziców Ramana będzie udzielać Centrum Białoruskiej Solidarności" - napisano w informacji przesłanej PAP.

Przypomnijmy, 23 maja samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Na lotnisku białoruskie władze zatrzymały Pratasiewicza oraz jego dziewczynę Sofię Sapiegę. Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając jej władzom złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”, a na kraj nałożono sankcje.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP