Zamknij

500+ nie urośnie. "Nie ma mowy o zmianie wysokości świadczenia i kryterium dochodowego"

Redakcja
01.03.2017 11:08
500+ nie urośnie. "Nie ma mowy o zmianie wysokości świadczenia i kryterium dochodowego"
fot. East News

- Na razie nie ma mowy o zmianie wysokości świadczenia i kryterium dochodowego - powiedziała minister Elżbieta Rafalska, komentując przyszłość programu 500+.

Elżbieta Rafalska, która była Gościem Radia ZET, zapowiedziała, że nie będzie zmiany kryterium dochodowego w programie 500+. Wysokość świadczenia też nie ulegnie zmianie. 

- Po roku funkcjonowaniu programu nie podnośmy wyżej poprzeczki, bo za chwilę ten program będzie kosztował 30 miliardów – stwierdziła jasno.

Rafalska dopytywana o zasadę „złotówka za złotówkę”, odpowiedziała, że jest to przekłamanie. - Jeżeli jest pięcioosobowa rodzina przekroczy dochody o 50 złotych, to przekroczenie wyniosłoby tu 250 złotych. Byłoby to 500-, aż doszlibyśmy do świadczenia w wysokości 20 złotych miesięcznie – tłumaczyła minister.

Zagłosuj

Czy kryterium dochodowe powinno zostać zmienione?

Liczba głosów:

Minister odniosła się także do kwestii oszustw przy ubieganiu się o świadczenie. Wyjaśniła, że resort bada takie sprawy, ale nie mamy do czynienia z masową skalą. Dodała, że być może trzeba doprecyzować niektóre przepisy. Jej zdaniem jednak, takie głosy pojawiają się ponieważ wielu ludzi chce zdyskredytować program.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Cały czas szukają w tym programie takiego pretekstu, żeby powiedzieć, że Polacy marnotrawią, przepijają, Polacy się dezaktywizują... Tu się to nie potwierdziło na masową skalę - podsumowała.

Pełen zapis rozmowy Konrada Piaseckiego z minister Rafalską przeczytacie pod tym adresem.

Radio ZET/MaAl