Zamknij

Prawie 5 mld zł z kolejnej waloryzacji rent i emerytur

Redakcja
22.06.2017 09:26
Rafalska o waloryzacji rent i emerytur za prawie 5 mld zł
fot. Radio ZET

Kolejna waloryzacja emerytur i rent będzie w oparciu o wskaźnik 2,4 proc. i jej skutki finansowe wyniosą ponad 4 mld 800 tysięcy - powiedziała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

- My już na etapie kampanii wyborczej(...), mówiliśmy, że naszą troską pozostaje sytuacja emerytów i rencistów. Emerytów tych, którzy pobierają te najniższe świadczenia. One są ciągle bardzo niewysokie, ale jednak one od tego roku, od marca wzrosły z 882 zł do tysiąca złotych, więc odbył się tu ten jednoroczny, a jednak skok - powiedziała Rafalska w radiowej Jedynce. Jak dodała, "wiemy już, że ta kolejna waloryzacja będzie waloryzacją w oparciu o wskaźnik 2,4 (proc. - PAP) i skutki finansowe tej waloryzacji wyniosą ponad 4 mld 800 tys. (zł - PAP)".

Zobacz także

- I to jest znaczący wzrost, bo pożegnaliśmy przecież deflację, która powodowała, że ta waloryzacja była, powiedzmy uczciwiej, śmiesznie niska, (...) że nie do zaakceptowania przez emerytów - oceniła. Marcowa waloryzacja emerytur i rent ma wynieść w 2018 r. przynajmniej 2,4 proc. tegorocznych świadczeń - proponuje rząd w stanowisku dla Rady Dialogu Społecznego. Rząd 6 czerwca przyjął założenia do budżetu na 2018 r. W marcu 2017 r. wskaźnik wzrostu emerytur i rent wynosił 0,44 proc., przy czym rząd najniższe świadczenia zwaloryzował o 10 zł, co objęło 5,2 mln emerytów.

Zobacz także

Minister przypomniała, że w tym roku, od 1 października wejdzie w życie przywracanie niższego wieku emerytalnego. - I też ten element tej reformy obarczony jest tą częścią niewiadomą do końca - bo trudno jest mieć pewne dane, ile osób zdecyduje się skorzystać z tego przywróconego wieku, a ile będzie chciało kontynuować jeszcze pracę zawodową - dodała. Od 1 października prawo do emerytury będą mieli mężczyźni po osiągnięciu 65, a kobiety 60 lat. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza automatycznej konieczności przejścia na emeryturę.

RadioZET.pl/pap/maal