Zamknij

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia właściwych warunków pracy podczas upałów

Redakcja
10.08.2018 19:03
Upał
fot. Pixabay

Pracodawca ma liczne obowiązki w zapewnieniu właściwych warunków pracy podczas upałów, w tym również w odniesieniu do temperatury panującej w pomieszczeniu - podkreśliła w piątek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Zaapelowała do pracodawców o skracanie czasu pracy w czasie upałów.

W ostatnich dniach związkowcy z handlowej Solidarności zwrócili się z wnioskiem do minister rodziny pracy i polityki społecznej o podjęcie pilnych prac legislacyjnych w sprawie zmian pracy podczas upałów. Jak wskazali, w obowiązującym prawie nie ma precyzyjnych regulacji dotyczących maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca.

Zagłosuj

Którą porę roku lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

Zdaniem związkowców brak odpowiednich przepisów powoduje, że warunki pracy podczas upałów są regulowane w zasadzie wyłącznie przez wewnętrzne procedury obowiązujące u poszczególnych pracodawców. Te jednak bardzo często albo w ogóle nie istnieją, albo nie są respektowane.

- Pracodawca, pomimo braku normy prawnej określającej maksymalną dopuszczalną temperaturę w pomieszczeniach pracy, ma szereg obowiązków w zakresie zapewnienia właściwych warunków pracy, w tym również w odniesieniu do temperatury panującej w pomieszczeniu pracy - oświadczyła Rafalska, w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu.

Zobacz także

Przypomniała, że zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje, których ilość, rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.

RadioZET.pl/pap/maal