Zamknij

Rafalska skomentowała najnowsze dane GUS na temat bezrobocia w Polsce

Redakcja
24.01.2018 16:08
Rafalska skomentowała najnowsze dane GUS na temat bezrobocia w Polsce
fot. Archiwum RadioZET.pl

Elżbieta Rafalska chwali się, że obecna sytuacja na rynku pracy to najlepszy rezultat od 1991 roku. „Mamy rynek pracownika”, mówiła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zagłosuj

Masz pracę?

Liczba głosów:

Według najnowszych danych GUS stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 6,6 proc. wobec 6,5 proc. w listopadzie. Na konferencji prasowej Rafalska stwierdziła, że potwierdziły się szacunki resortu w kwestii stopy bezrobocia. „Grudzień to miesiąc, kiedy kończą się prace sezonowe. To jest miesiąc, w którym kończą się niektóre z form aktywizacyjnych. Ale biorąc pod uwagę stopę bezrobocia osiągniętą w tym roku, jest to najlepszy z rezultatów od 91 r.” — mówiła.

Rekordowo niskie bezrobocie

Minister zwróciła uwagę, że bezrobocie w Polsce to szczególnie duży problem wśród młodych. — Dynamika spadku tego bezrobocia jest znacznie większa niż w innych grupach — mówiła, dodając, że „Mamy rynek pracownika. Dzisiaj już wiemy, że powiatowe urzędy pracy mają wzmożony czas obsługiwania tych potrzeb, które są związane z zatrudnieniem cudzoziemców spoza UE”.

16,5 mln zatrudnionych

„Mamy największą liczbę zatrudnionych. Jest to 16,5 mln pracujących Polaków. Tego odpływu, o którym mówiono, że będzie w setkach tysięcy z powodu przywrócenia wieku emerytalnego, powiedzmy otwarcie, nie widać” — oświadczyła Rafalska.

W grudniu 1991 r. stopa bezrobocia wyniosła 12,2 proc., a w 1990 - 6,5 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz