Będą pieniądze na żłobki. PiS przeznaczy 450 mln zł na program Maluch plus

Redakcja
26.10.2017 10:36
Będą pieniądze na żłobki. PiS przeznaczy 450 mln zł na program Maluch plus
fot. Pixabay

W 2018 roku na program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech "Maluch plus" przeznaczone zostanie 450 mln zł - poinformowała w czwartek szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że wzrost dotacji na program "Maluch plus" w porównaniu z poprzednimi latami jest znaczący. - Do tej pory finansowanie tego programu było na poziomie 151 milionów złotych. W 2018 r. na nasz program będzie 450 mln zł, z czego 200 mln z Funduszu Pracy - powiedziała Rafalska. Poinformowała, że program podpisała w środę.

Jak podkreśliła, szybkie uruchomienie programu spowoduje, że samorządy więcej czasu będą miały na przygotowanie się do inwestycji. - To znaczy, że samorządy, ale też inne podmioty, osoby publiczne, prawne, będą miały więcej czasu na to, żeby wystąpić, przygotować, a potem przeprowadzić tę inwestycję. Bo NIK stawiała wcześniej takie zarzuty, że programy są zbyt późno uruchamiane. Samorządy nie mogą zmieścić się w roku budżetowym - wyjaśniała minister.

- Wiedząc o tym, że 70 proc. samorządów nie ma nawet jednej instytucji opieki nad małym dzieckiem, powiedzieliśmy, że chcemy w sposób istotny, mocny zachęcić samorządy. Tą zachętą jest poziom dofinansowania do inwestycji żłobkowych na poziomie 80 proc. Z naszego programu mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego. Do tej pory były to najczęściej gminy. Dzisiaj mówimy, że mogą być też powiaty - zaznaczyła Rafalska.

"MALUCH plus" to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.

RadioZET.pl/pap/maal