Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Będą pieniądze na żłobki. PiS przeznaczy 450 mln zł na program Maluch plus

26.10.2017 10:36
xxx wiadomosci

W 2018 roku na program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech "Maluch plus" przeznaczone zostanie 450 mln zł - poinformowała w czwartek szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Będą pieniądze na żłobki. PiS przeznaczy 450 mln zł na program Maluch plus fot. Pixabay

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że wzrost dotacji na program "Maluch plus" w porównaniu z poprzednimi latami jest znaczący. - Do tej pory finansowanie tego programu było na poziomie 151 milionów złotych. W 2018 r. na nasz program będzie 450 mln zł, z czego 200 mln z Funduszu Pracy - powiedziała Rafalska. Poinformowała, że program podpisała w środę.

Jak podkreśliła, szybkie uruchomienie programu spowoduje, że samorządy więcej czasu będą miały na przygotowanie się do inwestycji. - To znaczy, że samorządy, ale też inne podmioty, osoby publiczne, prawne, będą miały więcej czasu na to, żeby wystąpić, przygotować, a potem przeprowadzić tę inwestycję. Bo NIK stawiała wcześniej takie zarzuty, że programy są zbyt późno uruchamiane. Samorządy nie mogą zmieścić się w roku budżetowym - wyjaśniała minister.

- Wiedząc o tym, że 70 proc. samorządów nie ma nawet jednej instytucji opieki nad małym dzieckiem, powiedzieliśmy, że chcemy w sposób istotny, mocny zachęcić samorządy. Tą zachętą jest poziom dofinansowania do inwestycji żłobkowych na poziomie 80 proc. Z naszego programu mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego. Do tej pory były to najczęściej gminy. Dzisiaj mówimy, że mogą być też powiaty - zaznaczyła Rafalska.

"MALUCH plus" to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.

RadioZET.pl/pap/maal

Oceń