Zamknij

Polska uznana homofobem Europy? Nowy ranking ILGA-Europe

Redakcja
17.05.2017 12:08
Polska uznana homofobem Europy? Nowy ranking ILGA-Europe
fot. Flickr

Polska w czołówce Unii Europejskiej jeśli chodzi o homofobię? Tak wynika z najnowszego rankingu ILGA-Europe, który regularnie analizuje poziom równouprawnienia osób LGBTI na starym kontynencie. Za nami uplasowały się ex aequo jedynie Litwa i Łotwa.

- Polski rząd jest przeciwny homoseksualistom, ale nie są oni ścigani przez prokuraturę - mówił w Oksfordzie podczas słynnego już przemówienia sędzia Morawski. Jeśli takie słowa padają z ust poważanego naukowca i mają rzekomo przedstawiać stanowisko polskich władz, ciężko się dziwić, że w kategorii tolerancji w stosunku do środowiska osób LGBTI znajdujemy się w europejskim ogonie.

- Jeżeli rząd PiS nie zmieni prawa dotyczącego osób LGBTI, a wszystko na to wskazuje, to za rok tytuł najbardziej homofobicznego kraju w Unii Europejskiej otrzyma Polska – ostrzega prezes Kampanii Przeciw Homofobii (KPH), Chaber. Potwierdziłoby to jedynie utrzymujący się trend. Polska z rankingu na ranking konsekwentnie zajmuje coraz niższą pozycję.

W poprzednich latach Polska plasowała się kolejno na 23. miejscu (rok 2013) oraz dwukrotnie na 24. miejscu (lata 2014 i 2015). W minionym roku zajęła przedostatnie, 27. miejsce. W tym roku jest podobnie.

Co sprawdza badanie ILGA-Europe? Ocenia równouprawnienie w sześciu obszarach – równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesną oraz prawo do azylu. Wyniki w żadnej z nich nie są satysfakcjonujące, ale w jednej Polsce przyznano zero punktów. Chodzi o przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji w stosunku do osób LGBTI, powodowanych homo-, bi- i transfobią.

Analizując dane z ostatniego raportu można wysnuć wniosek, że przez ostatni rok (jak i w poprzednich) polskie prawodawstwo w żaden sposób nie zostało zmienione lub zmodyfikowane, aby poprawić jakość życia 2 mln obywateli i obywatelek LGBTI.

ilga
fot. ILGA-Europe

W krajach europejskich sukcesywnie poprawia się sytuacja osób LGBTI. W rankingu od kilku lat przoduje katolicka Malta. Tymczasem Polska w tej materii stoi w miejscu. Naszą pozycję podkopuje brak rozwiązań prawnych w kwestii związków partnerskich.

- W Unii Europejskiej 23 kraje mają jakiegoś typu rozwiązania dedykowane dla par jednopłciowych, albo związki partnerskie, albo małżeństwa jednopłciowe. My jesteśmy w małej grupie krajów Unii Europejskiej, które jeszcze nie mają żadnego rozwiązania. Oprócz Polski jest jeszcze Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Litwa i Łotwa - wiceprezeska KPH, Miroslawa Makuchowska.

- Na poziomie rozwiązań prawnych dotyczących osób LGBTI najbliżej nam do takich krajów jak Azerbejdżan, Białoruś, Rosja i Turcja – stwierdza z kolei prezes Kampanii Przeciw Homofobii.

Liderem rankingu jest wspomniana Malta z wynikiem 88 punktów procentowych. Zaraz za nią uplasowała się Norwegia, która zdobyła 78 punktów. Podium zamyka Wielka Brytania z 73 punktami. 

Skrót LGBTI obejmuje lesbijki, gejów, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe.

RadioZET.pl/KPH/KM