Zamknij

Polska na homofobicznym podium w UE. Nowy raport ILGA-Europe znów nie zaskakuje

14.05.2019 09:06
LGBT
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER

Polska już trzeci raz z rzędu wyróżnia się w rankingu najbardziej homofobicznych państw UE. Gorzej jest tylko na Łotwie – wynika z raportu ILGA Europe.

W rankingu ILGA Europe, publikowanym przy okazji obchodzonego 17 maja Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii, który analizuje poziom równouprawnienia osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych), Polska zajęła drugą pozycję… od końca.

Co istotnie, ranking nie opiera się na badaniu opinii publicznej, a mierzy faktyczny poziom równouprawnienia w kilku obszarach zgodnie z obowiązującym w danym państwie prawem. To: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna, prawo do azylu.

rainbowmap2019png2
fot. ilga-europe.org

W tegorocznym zestawieniu Polska zdobyła zaledwie 18 punktów – na 100 możliwych. Gorzej w UE wypadła jedynie Łotwa. Najmniej, bo zero punktów Polska dostała w kategorii przestępstw z nienawiści rozumianych jako akty agresji w stosunku do osób LGBTI, których źródłem jest homo-, bi- i transfobia. Podobnie – w obszarze rodzina, bo Polska należy do grona 6 krajów w UE, w których osoby homoseksualne nie mogą zawrzeć związku partnerskiego czy małżeńskiego. „Polskie prawodawstwo nie nadąża za Polkami i Polakami. Pomimo tego, że społeczna akceptacja osób LGBTI w Polsce stale rośnie, na poziomie rozwiązań prawnych stoimy w miejscu” – komentuje wynik Polski w rankingu ILGA Europe Mirosława Makuchowska, kierowniczka Pionu Politycznego Kampanii Przeciw Homofobii (KPH).

Fatalny wynik Polski w rankingu ILGA Europe nie jest zaskoczeniem. Przez ostatnie 12 miesięcy obecny rząd nie zrobił nic w kierunku równouprawnienia osób LGBTI. Nie oznacza to, że polska władza jest bierna. PiS wykazuje aktywność, ale w prześladowaniach osób LGBTI, do czego systematycznie wykorzystuje policję i prokuraturę.

Mirosława Makuchowska z KPH

 

Malta liderem na tęczowym podium

Które kraje okazują się liderami równości? Na pierwszym miejscu, po raz trzeci, znalazła się katolicka Malta z wynikiem 90 punktów. Polskę dzielą od niej aż 72 punkty.

Kolejne pozycje w rankingu należą do Belgii (73 punktów), Luksemburga (70 punktów), Finlandii (69 pkt) oraz Danii i Norwegii (po 68 pkt).

Zobacz także

RadioZET.pl/kph.org.pl/ilga-europe.org

C