Zamknij

Ranking "Perspektyw" 2022. Które uczelnie najlepsze w Polsce?

22.06.2022 07:19
Uniwersytet Warszawski
fot. Marek BAZAK/East News

"Perspektywy" ogłosiły wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2022. Pierwsze miejsce zajął tym razem Uniwersytet Warszawki. Tuż za nim znalazł się Uniwersytet Jagielloński. Wśród uczelni niepublicznych najlepsza znów jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Fundacja edukacyjna "Perspektywy" ranking uczelni przygotowała po raz 23. Oceniając szkoły wyższe, eksperci uwzględniali 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukową, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.

„Nad rankingiem pracujemy praktycznie przez cały rok -  dyskutujemy z polskimi i zagranicznymi ekspertami na temat jego kryteriów, organizujemy posiedzenia kapituły” - zaznaczyli twórcy zestawienia na stronie „Perspektyw”.

Ranking uczelni i studiów 2022 "Perspektyw". W czołówce zmiana

Według rankingu 2022 najlepszą uczelnią w Polsce jest tym razem Uniwersytet Warszawski, minimalnie wyprzedzając Uniwersytet Jagielloński, który zwyciężył zeszłoroczne zestawienie. Na trzecim miejscu pozostaje Politechnika Warszawska.

Tuż za podium znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (ex aequo czwarte miejsce). W pierwszej dziesiątce są jeszcze: Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi. 10. miejscu ex aequo zajmują: Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Łódzka.

„Perspektywy” przygotowały też ranking oceniający poszczególne grupy i kierunki studiów. Wśród uczelni prowadzących najlepsze studia w Polsce pierwsze miejsce należy do Uniwersytetu Warszawskiego, który prowadzi 20 takich kierunków. Za nim jest Politechnika Warszawska (16 kierunków) i Uniwersytet Jagielloński (14 kierunków).

Ranking „Perspektyw” 2022. Które uniwersytety i politechniki najlepsze?

Jak zaznacza Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji „Perspektywy”, najważniejszymi odbiorcami zestawienia są oczywiście maturzyści. - Nie przypadkiem ogłaszamy go na dwa tygodnie przed rozdaniem świadectw dojrzałości. Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju “fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach – wyjaśnił na stronie „Perspektyw”

Fundacja zaprezentowała też ranking według typów uczelni. Biorąc pod uwagę same uniwersytety, pierwsze miejsce również należy do UW, za nim jest UJ i UAM. Z kolei w rankingu uwzględniającym same uczelnie techniczne prym wiodą: Politechnika Warszawska, AGH i Politechnika Gdańska.

Jak co roku opracowano też zestawienie uczelni niepublicznych. Tu na pierwszym miejscu wciąż jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Dalej uplasował się SWPS Uniwersytet Humanistyczno-społeczny z siedzibą w Warszawie i Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.

RadioZET.pl/Perspektywy

C