Zamknij

Uniwersytet Jagielloński przed Uniwersytetem Warszawskim w prestiżowym rankingu

21.06.2019 22:46
Uniwersytet Jagielloński przed Uniwersytetem Warszawskim w prestiżowym rankingu
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

Uniwersytet Jagielloński wyprzedził Uniwersytet Warszawski w ogólnoświatowym zestawieniu uczelni QS World University. Naszym uczelniom wciąż jednak daleko do elit – obie plasują się w czwartej setce światowego zestawienia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Uczelnia z Krakowa odnotowała spory awans. W porównaniu z wcześniejszym rankingiem UJ przesunął się o 73 miejsca w górę, na 338 lokatę. W górę poszedł też UW – warszawski uniwersytet awansował o 45 miejsc, na 349 pozycję.

Wciąż jednak nasze uczelnie odstają od światowej czołówki. Wpływ ma na to wiele czynników – baza dydaktyczna, stopień innowacyjności, niski wskaźnik zajęć praktycznych.

Zobacz także

Polskie „podium” w światowym rankingu uzupełnia Politechnika Warszawska, która znalazła się w szóstej setce zestawienia. Krakowska AGH czy poznański UAM znalazły się na dole rankingu w przedziale miejsc 801-1000. Całość dostępna jest w tym linku.

W czołówce rządzą uczelnie z USA i Wielkiej Brytanii. W czubie rankingu znalazły się MIT, Stanford i Harvard, a tuż za podium słynny Oxford. Coraz lepiej radzą sobie uczelnie z Azji – na 11 miejscu znalazły się dwie uczelnie z Singapuru, wyprzedzając znane uniwersytety z Yale czy Princeton.

RadioZET.pl

C