Zamknij

Raport: 28 proc. mieszkań na rynku wtórnym kupiono z zamiarem inwestycyjnym

Redakcja
22.04.2018 08:39
Mieszkanie na wynajem
fot. Shutterstock

Według raportu portalu RynekPierwotny.pl oraz Metrohouse, mieszkania nadal są interesującą formą inwestycji. W porównaniu do ubiegłego roku do 28 proc. zwiększył się odsetek nabywców mieszkań z przeznaczeniem pod wynajem – czytamy.

Wyniki analizy mówią jednoznacznie: zamożni Polacy inwestycje w nieruchomości - w tym przede wszystkim mieszkaniowe - uznają za absolutnie najlepszą formę lokowania kapitału.

Ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Jarosław Jędrzyński wskazał, że "sądzi tak aż dwie trzecie ankietowanych respondentów". "Kolejne pozycje tego typu rankingów: złoto, giełda, fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe, dzieła sztuki czy obligacje, mają w porównaniu z nieruchomościami zdecydowanie drugorzędne znaczenie dla rodaków dysponujących środkami do zainwestowania" - dodał.

Inwestowanie w nieruchomości

Z badań ankietowych przeprowadzonych przez sieć biur nieruchomości Metrohouse wynika, że w I kwartale 2018 r. 28 proc. zakupów mieszkań na rynku wtórnym było dokonywanych z zamiarem inwestycyjnym.

Mieszkania pod wynajem

Jak przypomniał ekspert Metrohouse Marcin Jańczuk w ubiegłym roku odsetek ten wyniósł 23 proc. "Nadal klienci nabywając mieszkania w celu przeznaczenia ich do wynajmu nie do końca odkrywają swoje późniejsze zamiary przed deweloperem lub pośrednikiem. Fala inwestowania w nieruchomości może być jeszcze większa, zresztą widać to po liczbie ofert na rynku wynajmu" - stwierdził.

Rynek nieruchomości w Polsce

Zebrane dane wskazują, że w skali całego kraju średnia kwota nabywanego mieszkania na rynku wtórnym w celach inwestycyjnych to 265 tys. zł. W Warszawie kwota ta jest nieco wyższa - wynosi 306 tys. zł i pozwala na zakup niewielkiego dwupokojowego mieszkania.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Eksperci są zgodni, że "na razie dalsze inwestycje mieszkaniowe nie staną się coraz bardziej ryzykowne". "Rynek wynajmu komercyjnego rośnie obecnie w tempie około 20 tys. nowych lokali rocznie, co jak na rodzime warunki jest ilością wręcz symboliczną. Do tego rządowy program Mieszkanie Plus tymczasem zabrnął w ślepą uliczkę, co oznacza brak jakiejkolwiek konkurencji dla mieszkaniowego wynajmu komercyjnego w dłuższym terminie" - dodali.

RadioZET.pl/PAP/strz