Zamknij

Polska na dnie rankingu demokratycznego. Raport Fundacji Bertelsmanna

Redakcja
09.10.2018 11:51

Czwarte miejsce od końca – taką pozycję według wyników badań ekspertów niemieckiej Fundacji Bertelsmanna zajmuje Polska pod względem jakości rządów. W rankingu krajów demokratycznym zanotowaliśmy spadek aż o 29 miejsc – poinformowała we wtorek „Rzeczpospolita”.

Polska na dnie rankingu demokratycznego. Raport Fundacji Bertelsmanna
fot. Mateusz Grochocki/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Fundacja Bertelsmanna przeprowadziła już trzecią serię międzynarodowych badań poświęconych jakości rządów w 2018 roku. Jak podała „Rzeczpospolita”, Polska wypadła wyjątkowo negatywnie w zestawieniu z pozostałymi 41 krajami. Nasz kraj spadł aż o 29 miejsc i znalazł się na 37. pozycji.

Zobacz także

Upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości

Dlaczego Polska znalazła się w tak krytycznym miejscu? Jak mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Daniel Schraad- Tischler – kierownik projektu badawczego – jedną z podstawowych przyczyn jest upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości i ograniczenie niezależności sądów.

Zobacz także

Lista zjawisk, określanych jako niebezpieczne dla polskiej praworządności, jest jednak dłuższa. W raporcie podkreślono w tym kontekście wpływ upartyjnienia mediów publicznych, ograniczanie prawa do zgromadzeń oraz rosnącą brutalność policji, między innymi wobec demonstrujących. Jak twierdzą badacze, liczne są też próby kontrolowania organizacji pozarządowych. Kolejnym wymienionym w raporcie punktem są wprowadzone przez PiS zmiany w  prawie wyborczym.

„Model liberalnej demokracji pod presją”

Według ekspertów Polska pod tym względem jest przykładem skrajnym. Podobne tendencje dotyczące spadku praworządności zaobserwowano między innymi na Węgrzech, w Rumunii, Turcji, Meksyku, ale też w Stanach Zjednoczonych – podaje „Rzeczpospolita”.

Zobacz także

– Model liberalnej demokracji jest coraz bardziej pod presją także w OECD i UE, w niektórych krajach centralne standardy demokratyczne i konstytucyjne, takie jak wolność mediów, są już poważnie naruszone – zaznaczył w rozmowie z gazetą Schraad- Tischler.

Zaufanie obywateli do rządu wzrosło

Eksperci alarmują jednak o kolejnej, bardzo niepokojącej przesłance wynikającej z raportu: pomimo ograniczania praw demokratycznych w wymienionych państwach zaufanie obywateli do rządu wzrosło. Zdaniem Tischlera „to jasno pokazuje, że w krajach tych fundamentalne wartości demokratyczne nie są zakorzenione w świadomości politycznej znacznej części społeczeństwa”.

RadioZET/rp.pl/JZ