Zamknij

News Radia ZET: Mamy raport NIK o Ministerstwie Zdrowia

Redakcja
14.06.2018 09:23
Ministerstwo Zdrowia
fot. Boleslaw Waledziak/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia ustawiło pod konkretnego oferenta przetarg warty 24 miliony złotych – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli, do którego dotarło Radio ZET. Chodzi o zakup 16 dentobusów, czyli mobilnych gabinetów stomatologicznych. Według kontrolerów NIK w zamówieniu znalazł się warunek, który wyeliminował z przetargu większość producentów pojazdów bazowych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Ministerstwo zażyczyło sobie, aby dentobusy miały elektrycznie podgrzewaną szybę przednią. Nie stanowi ona standardowego wyposażenia tego typu pojazdów” – czytamy w raporcie NIK. Dodatkowo niezwykle krótki termin wykonania zamówienia, 17 dni, powodował, że nie mogły być brane pod uwagę pojazdy wykonywane na specjalnie zamówienie. Jakby tego było mało, resort za samochody przepłacił. Szacunkową wartość – zamówienia 24 miliony złotych – ustalono na podstawie doniesień prasowych sprzed 3 i 5 lat, a nie rozeznania rynku.

„Jeden z producentów pojazdów poinformował, że był w stanie wyprodukować takie pojazdy za jedną trzecią ceny, to jest 8 milionów złotych” – napisali kontrolerzy. Ministerstwo Zdrowia broni się, że musiało szybko udzielić zamówienia, ponieważ środki finansowe na zakup dentobusów przyznane decyzją ministra rozwoju i finansów musiały być wydane do końca 2017 r. Pomimo formalnego odbioru dentobusy do 21 marca 2018 r. nie zostały przekazane do używania i pozostawały
w depozycie u sprzedającego.

Raport NIK krytykuje Ministerstwo Zdrowia 

Raport NIK krytykuje też zakup przez Ministerstwo Zdrowia szczepionek bez wzięcia pod uwagę, czy są one potrzebne. W 2017 roku wydano 70 milionów złotych na 900.000 dawek szczepionek PCV10 przeciw pneumokokom dla dzieci i młodzieży. W tym czasie od grudnia 2016 roku w magazynach leżało już 1,2 miliona tego typu szczepionek. W ciągu 2017 roku okazało się jednak, że rodzice nie byli zainteresowani tymi szczepieniami. „W opinii Głównego Inspektora Sanitarnego przyczyną spadku zainteresowania świadczeniodawców był sposób dystrybucji preparatu z krótkim terminem ważności” – piszą kontrolerzy NIK. W magazynach pozostały więc szczepionki, które przeterminują się już 30 czerwca. Istnieje zagrożenie, że na śmietnik trafi 250 tysięcy dawek szczepionki o wartości 21 milionów złotych. Resort próbuje jednak ratować sytuację. „Minister Zdrowia podjął decyzję o możliwości skorzystania z bezpłatnego szczepienia (PCV10) także przez dzieci urodzone w latach 2013-2016, które do końca 2016 r. nie podlegały obowiązkowi szczepień i nie były zaszczepione” – można przeczytać w raporcie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:  Dentobusy - kosztowały 24 mln zł, dentyści nie chcą w nich leczyć.

Kontrolerzy NIK wykazali też kompletną klapę programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego, który miał być alternatywą dla wcześniejszej refundacji in vitro. Z kompleksowej diagnostyki niepłodności miało skorzystać w 2017 roku tysiąc par, a zgłosiło się zaledwie 107. Na program rząd chce do 2020 roku wydać 100 milionów złotych.

RadioZET.pl/Mariusz Gierszewski