Zamknij

Miażdżący raport o smogu. Jesteśmy liderem w Europie. „Nie ma w Polsce czystych miejsc”

Redakcja
11.09.2018 11:11
SMOG
fot. EAST NEWS

Polacy płacą miliony złotych za odpoczywanie w smogu. Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że w ciągu 3 lat zapłaciliśmy 100 milionów złotych opłaty klimatycznej za odpoczywanie w miejscowościach, które nie spełniają nawet minimalnych warunków klimatycznych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski na konferencji prasowej towarzyszącej prezentacji raportu o zanieczyszczeniach powietrza, „nie ma tak naprawdę w Polsce czystych miejsc. Są takie, gdzie przekroczenia norm zanieczyszczeń są rzadsze i mniej rażące”.

Prezes NIK podkreślił, że na południu kraju jest najgorzej, jakość powietrza jest najlepsza w pasie północnym, natomiast w centrum jest zróżnicowana. „Zróżnicowanie nie oznacza, że nie występują problemy z dotrzymaniem dozwolonych poziomów, po prostu przekroczenia występują rzadziej” – zaznaczył Kwiatkowski.

Zobacz także

Zadymione gminy nie łamią przepisów, pobierając od nas opłatę miejscową. W ostatnich latach wprowadzono nowe przepisy, w których są ustalone normy czystości powietrza, które trzeba spełnić, ale przy okazji nie zawieszono starych przepisów. Rady Gminy powołują się na te stare przepisy i uważają, że nie muszą uważać na smog w ich miejscowości. 

Kontrolerzy NIK przypominają, że w sprawie smogu Polska jest czarnym punktem w Europie. Rocznie z powodu chorób wynikających z zanieczyszczonego powietrza umiera w kraju 46 tysięcy osób.

RadioZET.pl/Mariusz Gierszewski/PAP/DG