Zamknij

„Zarzuty są nieprawdziwe”. Kurie odpowiadają na raport o pedofilii w polskim Kościele

Redakcja
22.02.2019 20:54
„Zarzuty są nieprawdziwe”. Kurie odpowiadają na raport o pedofilii w polskim Kościele
fot. Mateusz Grochocki/East News

Zarzuty z raportu dotyczącego pedofilii w polskim Kościele są nieprawdziwe - to odpowiedź m.in. diecezji toruńskiej na raport fundacji „Nie lękajcie się”. W raporcie przedstawiono przykłady rzekomego tuszowania przypadków pedofilii przez przełożonych księży. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kurie odpowiadają na raport fundacji "Nie lękajcie się" dotyczący ukrywania pedofilii lub przenoszenia księży z parafii do parafii po tym, jak rzekomo dokonali czynów pedofilskich. Raport dotyczy 24 polskich hierarchów kościelnych, w tym dwóch kardynałów. Archidiecezja warmińska oraz diecezje opolska, elbląska i toruńska uważają, że znalazły się w nim informacje nieprawdziwe i nierzetelne.

Raport przedstawiła między innymi posłanka Joanna Scheuring–Wielgus, która wręczyła go papieżowi Franciszkowi.

Zobacz także

„Pani Scheuring–Wielgus zapowiedziała, że będzie chciała doprowadzić do postawienia Kościoła przed Trybunałem w Hadze i rozpoczęła kampanię wyborczą. To też rzuca światło na intencje tego raportu” – mówi ojciec Adam Żak, zajmujący się w Kościele sprawami pedofilii.

Czego oczekuje fundacja "Nie lękajcie się"?

Fundacja "Nie lękajcie się" odpiera zarzuty o bezpodstawność i nierzetelność raportu. „Jeśli episkopaty zarzucają nam kłamstwo, niech pokażą akta tych spraw, w których sprawcy ponieśli jakąś karę” – komentuje szef fundacji Marek Lisiński.

Fundacja "Nie lękajcie się" oczekuje otwarcia archiwów polskiego Kościoła i przekazania wszystkich informacji o księżach - sprawcach organom ścigania. 

Zobacz także

RadioZET.pl/ŁK/MK