Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

„Zarzuty są nieprawdziwe”. Kurie odpowiadają na raport o pedofilii w polskim Kościele

22.02.2019 20:54
xxx wiadomosci

Zarzuty z raportu dotyczącego pedofilii w polskim Kościele są nieprawdziwe - to odpowiedź m.in. diecezji toruńskiej na raport fundacji „Nie lękajcie się”. W raporcie przedstawiono przykłady rzekomego tuszowania przypadków pedofilii przez przełożonych księży. 

„Zarzuty są nieprawdziwe”. Kurie odpowiadają na raport o pedofilii w polskim Kościele fot. Mateusz Grochocki/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kurie odpowiadają na raport fundacji "Nie lękajcie się" dotyczący ukrywania pedofilii lub przenoszenia księży z parafii do parafii po tym, jak rzekomo dokonali czynów pedofilskich. Raport dotyczy 24 polskich hierarchów kościelnych, w tym dwóch kardynałów. Archidiecezja warmińska oraz diecezje opolska, elbląska i toruńska uważają, że znalazły się w nim informacje nieprawdziwe i nierzetelne.

Raport przedstawiła między innymi posłanka Joanna Scheuring–Wielgus, która wręczyła go papieżowi Franciszkowi.

„Pani Scheuring–Wielgus zapowiedziała, że będzie chciała doprowadzić do postawienia Kościoła przed Trybunałem w Hadze i rozpoczęła kampanię wyborczą. To też rzuca światło na intencje tego raportu” – mówi ojciec Adam Żak, zajmujący się w Kościele sprawami pedofilii.

Czego oczekuje fundacja "Nie lękajcie się"?

Fundacja "Nie lękajcie się" odpiera zarzuty o bezpodstawność i nierzetelność raportu. „Jeśli episkopaty zarzucają nam kłamstwo, niech pokażą akta tych spraw, w których sprawcy ponieśli jakąś karę” – komentuje szef fundacji Marek Lisiński.

Fundacja "Nie lękajcie się" oczekuje otwarcia archiwów polskiego Kościoła i przekazania wszystkich informacji o księżach - sprawcach organom ścigania. 

RadioZET.pl/ŁK/MK

Oceń