Zamknij

Ogromne straty w wyniku reprywatyzacji! Komisja weryfikacyjna podała kwotę

Redakcja
08.10.2018 11:00
komisja weryfikacyjna
fot. PAP

– W wyniku reprywatyzacji Warszawa straciła 21,5 miliarda złotych. To wartość zarówno zreprywatyzowanych nieruchomości, jak i odszkodowań – poinformował w poniedziałek przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki podczas prezentacji raportu komisji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak mówił Patryk Jaki, w stolicy do 2016 r. wydano 4159 decyzji zwracających nieruchomości – komisja zbadała ponad 3 tys. decyzji. Według ustaleń komisji politycy związani z PO wydali 78 proc. decyzji zwrotowych, 5% decyzji wydano za czasów Lecha Kaczyńskiego.

– Jedni i drudzy dysponowali takim samym stanem prawnym – mówił Jaki.

Do szacunków strat Warszawy w związku z reprywatyzacją komisja przyjęła 8,5 tys. zł. za mkw w przypadku nieruchomości zabudowanych. Łącznie ich wartość oszacowano na 17,877 mld zł.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

PO żąda dymisji Jakiego. "Dlaczego nie chce przesłuchania Jakuba R.?"

Z kolei w przypadku nieruchomości gruntowych komisja przyjęła wartość 1,5 tys. zł. za mkw. Ich łączną wartość oszacowano na 2,497 mld zł.

 -Analizując łącznie te wskaźniki można powiedzieć, że Warszawa straciła 20,374 mld zł. - mówił przewodniczący komisji.

Jak dodał, w latach 2003-2016 wypłacono w formie odszkodowań 1,184 mld zł. z czego 1,144 mld zł wypłacono za prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz. 120 mln zł. wypłacono mecenasowi Robertowi N., który zajmował się przejmowaniem nieruchomości w stolicy.

RadioZET.pl/PAP/JŚ