Ile na leki, a ile na...telefon? Cała prawda o finansach polskich seniorów [RAPORT]

Redakcja
19.01.2018 12:17
Emeryci
fot. Pixabay

Po całym miesiącu statystycznemu seniorowi zostaje w portfelu 328 zł nadwyżki - mówi o tym raport o sytuacji finansowej Polaków w starszym wieku przygotowany przez Związek Banków Polskich.

Jakim budżetem dysponują w Polsce seniorzy? Średnio miesięcznie mają do dyspozycji 2100 zł, z tym że mężczyźni nieco więcej niż kobiety. Jak twierdzi Przemysław Barbich ze Związku Banków Polskich, dużą część, bo prawie jedną czwartą, pochłaniają wydatki na mieszkanie i energię i – co nieco zaskakujące – stosunkowo niedużo wydają seniorzy na leki.

Emerytury
fot. Info Senior ZBP

– Zaledwie 9 proc. tego rozporządzalnego dochodu to są wydatki na służbę zdrowia i lekarstwa. Nieco więcej nasi seniorzy wydają na transport, łączność i wszystkie usługi telekomunikacyjne – mówi.

Emerytury
fot. Info Senior ZBP

Starsi Polacy coraz rzadziej trzymają również gotówkę w domu – prawie 70 proc. z nich dostaje emeryturę na konto, a ponad połowa korzysta z kart debetowych. Seniorów z roku na rok przybywa – według prognoz do roku 2050 osoby powyżej 60. roku życia będą stanowić 40 proc. społeczeństwa.

Warto także wspomnieć o odsetku osób pracujących w tej grupie wiekowej – z 6 mln seniorów ok. 1 mln jest aktywny zawodowy, a 5 mln utrzymuje się ze świadczeń.

Emerytury
fot. InfoSenior ZBP

RadioZET.pl/InfoSeniorZBP/MSo/MP