Zamknij

Pijani zaatakowali wiatrówką obywateli Maroka. Krzyczeli „Polska dla Polaków”

Redakcja
14.02.2018 09:36
Pijani zaatakowali wiatrówką obywateli Maroka. Krzyczeli „Polska dla Polaków”
fot. Policja

Sąd w Gnieźnie aresztował na trzy miesiące mężczyznę podejrzanego o znieważanie i kierowanie gróźb karalnych wobec trzech obywateli Maroka. Uzbrojony w wiatrówkę 33-latek miał ich zaatakować w prowadzonym przez nich lokalu gastronomicznym w centrum Gniezna.

Mężczyzna po wejściu do lokalu miał wymachiwać pistoletem (wiatrówką), krzyczeć „Polska dla Polaków” i grozić spaleniem lokalu. W wulgarny sposób miał też kazać Marokańczykom opuścić kraj.

Zagłosuj

Czy Polska ma problem z rasizmem i ksenofobią?

Liczba głosów:

Byli nietrzeźwi

Właściciele uciekli na zaplecze, udało im się zamknąć lokal z napastnikiem i powiadomić policję, która zatrzymała agresywnego 33-latka oraz towarzyszącego mu 37-letniego kolegę. Obaj byli nietrzeźwi, byli też wcześniej notowani przez policję. Funkcjonariusze zabezpieczyli wiatrówkę.

We wtorek 33-letni mężczyzna usłyszał zarzuty kierowania gróźb karalnych. Według prokuratury mieszkaniec Gniezna, celując pistoletem-wiatrówką w kierunku pokrzywdzonych, groził im pozbawieniem życia lub spowodowaniem obrażeń ciała oraz spaleniem lokalu. Mężczyzna miał też znieważyć Marokańczyków i naruszył ich nietykalność cielesną „poprzez przepychanie się z nimi”, a dopuścił się tych czynów z uwagi na ich przynależność narodowościową i etniczną.

Szarpał się z policjantami

Z ustaleń prokuratury wynika też, że mężczyzna po zatrzymaniu szarpał się z policjantami i usiłował kopnąć jednego z funkcjonariuszy. Usłyszał za to zarzut zmuszania przemocą funkcjonariuszy do zaniechania czynności służbowych. Zarzucane 33-latkowi czyny są zagrożone karą do 2 i do 3 lat więzienia.

Prok. Małgorzata Rezulak-Kustosz powiedziała, że mężczyzna w złożonych wyjaśnieniach „przedstawił przebieg zdarzenia w sposób odmienny od pokrzywdzonych, umniejszał swoją rolę i negował kierowanie wobec nich gróźb”.

Drugi z zatrzymanych nie usłyszał zarzutów, w sprawie występuje jako świadek.

RadioZET.pl/pap/maal