"Polska dla Polaków" na drzwiach mieszkania włoskiego przewodnika po Auschwitz!

Redakcja
04.03.2018 13:53
Auschwitz
fot. Wikimedia.Commons

Krakowscy policjanci poszukują wandala, który uszkodził drzwi oraz ścianę przy wejściu do mieszkania przewodnika z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Poszkodowany to obywatel Włoch.

"Polska dla polaków", "Auswitz for poland guide" - tak brzmią napisy, które ktoś nabazgrał na ścianie obok wejścia do krakowskiego mieszkania Diego Audero Bottero. Z kolei na drzwiach ktoś wymalował gwiazdę Dawida oraz swastykę - podobnie, jak napisy, także z błędem - a pomiędzy nimi znak równości.

Przewodnik zauważył je w piątek wieczorem, po powrocie z pracy. Natychmiast zgłosił sprawę na policję:

- Chodziło o nawoływanie do nienawiści i znieważenie na tle narodowościowym - mówił Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

Sprawa wpisuje się w szerszy kontekst - dyrekcja Muzeum Auschwitz-Birkenau jest atakowana przez środowiska skrajnie prawicowe za to, że nie reprezentuje polskiej racji stanu. Kilka dni temu - tylko polskich przewodników certyfikowanych przez IPN domagała się na Twitterze małopolska kurator oświaty. 

Zobacz także

Dodajmy, że za uszkodzenia mienia sprawcy grozi kara do 5 lat wiezienia, za nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym i rasowym - tylko 2 lata.

RadioZET.pl/PT/MP