Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

"Polska dla Polaków" na drzwiach mieszkania włoskiego przewodnika po Auschwitz!

04.03.2018 13:53
xxx wiadomosci

Krakowscy policjanci poszukują wandala, który uszkodził drzwi oraz ścianę przy wejściu do mieszkania przewodnika z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Poszkodowany to obywatel Włoch.

Auschwitz fot. Wikimedia.Commons

"Polska dla polaków", "Auswitz for poland guide" - tak brzmią napisy, które ktoś nabazgrał na ścianie obok wejścia do krakowskiego mieszkania Diego Audero Bottero. Z kolei na drzwiach ktoś wymalował gwiazdę Dawida oraz swastykę - podobnie, jak napisy, także z błędem - a pomiędzy nimi znak równości.

Przewodnik zauważył je w piątek wieczorem, po powrocie z pracy. Natychmiast zgłosił sprawę na policję:

- Chodziło o nawoływanie do nienawiści i znieważenie na tle narodowościowym - mówił Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

Sprawa wpisuje się w szerszy kontekst - dyrekcja Muzeum Auschwitz-Birkenau jest atakowana przez środowiska skrajnie prawicowe za to, że nie reprezentuje polskiej racji stanu. Kilka dni temu - tylko polskich przewodników certyfikowanych przez IPN domagała się na Twitterze małopolska kurator oświaty. 

Dodajmy, że za uszkodzenia mienia sprawcy grozi kara do 5 lat wiezienia, za nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym i rasowym - tylko 2 lata.

RadioZET.pl/PT/MP

Oceń