Zamknij

Agencja Moody's potwierdziła rating Polski

Redakcja
12.05.2017 23:18
Agencja Moody's potwierdziła rating Polski
fot. screen/Twitter

Agencja Moody's potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A2/P-1 - podano w komunikacie. Jednocześnie podniosła jego perspektywę z negatywnej do stabilnej.

Wśród czynników, które przyczyniły się do podwyższenia perspektywy agencja zaliczyła:

- niższe ryzyko luźnej polityki fiskalnej, w tym utrzymanie deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB oraz stabilizację długu publicznego w okolicach 55 proc.

- ograniczoną niepewność wywodzącą się z prowadzonej przez rząd polityki, co doprowadzi do osłabienia wpływu czynników ryzyka dla otoczenia biznesowego i napływu inwestycji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Odważna deklaracja Morawieckiego. Śląsk ma stać się polską ''Doliną Krzemową''

Wśród czynników mogących prowadzić do podwyższenia ratingu agencja podała poprawę długoterminowej stabilności systemu opieki socjalnej oraz poprawę otoczenia instytucjonalnego.

Negatywną presję na rating mogłoby wywierać trwałe pogorszenie się pozycji fiskalnej i/lub znaczne pogorszenie się klimatu inwestycyjnego, w tym możliwe duże odpływy kapitałowe, brak postępów we wdrażaniu reform strukturalnych, które ograniczą innowacje i/lub odstraszą inwestycje zagraniczne, co w konsekwencji negatywnie mogłoby wpłynąć na wzrost gospodarczy.

RadioZET.pl/PAP/DG