Zamknij

Agencja S&P potwierdziła rating Polski na poziomie "A-"

02.10.2020 23:03
Standard & Poor’s
fot. Timur Emek/Getty Images/Shutterstock

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" - poinformowała agencja w komunikacie. Perspektywa ratingu pozostała stabilna.

Agencja S&P prognozuje deficyt sektora gg Polski w 2020 r. na 59,9 proc. PKB, a w 2021 r. spodziewa się wzrostu deficytu gg do 62,1 proc. PKB. Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla ryzyka makroekonomiczne wynikające z epidemii oraz solidne salda zewnętrzne oraz finansów publicznych.

"Pandemia Covid-19 spowoduje skurczenie się polskiej gospodarki w 2020 roku o 3,4 proc. Na finansach publicznych ciążyć będzie pokaźnych rozmiarów impuls fiskalny i związana z nim presja wydatkowa. Jednocześnie silne odbicie gospodarcze w 2021 r. wspierane przez obszerne finansowanie z UE połączone z wysiłkami na rzecz konsolidacji fiskalnej powinny utrzymać deficyt sektora gg nieco poniżej 60 proc. PKB. Potwierdzamy rating Polski na poziomie A-/A-2 z perspektywą stabilną" - napisano w raporcie.

Agencja podkreśla, że mamy dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, bezpieczny poziom długu publicznego i prywatnego oraz rozważnie prowadzoną politykę pieniężną ze stabilnym systemem bankowym. To kolejny sygnał, który pokazuje, że prowadzona przez nas przed wybuchem pandemii polityka gospodarcza i nasze działania antykryzysowe, przynoszą efekty

Tadeusz Kościński

Negatywna presja na rating, zdaniem S&P, mogłyby wystąpić, gdyby wpływ pandemii osłabił odbicie gospodarki i średnioterminowe perspektywy wzrostu, prowadzące do pogorszenia się pozycji fiskalnej państwa, a także gdy wpływy funduszy z UE okażą się mniejsze w wyniku tarć pomiędzy UE a Polską.

Zobacz także

S&P mogłaby podwyższyć rating, jeżeli po okresowym szoku polska gopodarka powróciłaby do mocnego wzrostu bez tworzenia nierównowagi zewnętrznej.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/PAP