Zamknij

Partia Razem pod lupą prokuratury. Sprawdzają, czy nie propaguje komunizmu

Redakcja
12.03.2018 19:04
Partia Razem pod lupą prokuratury. Sprawdzają, czy nie propaguje komunizmu
fot. East News

Partia Razem pod lupą prokuratury. Lewicowe ugrupowanie może zostać nawet zdelegalizowane – potwierdza wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Dwie partie zostały prześwietlone przez prokuraturę w kontekście rzekomego propagowania ideologii totalitarnej, jaką jest komunizm. Partia Razem i Komunistyczna Partia Polski mogą zostać zdelegalizowane, gdy śledztwo wykaże, że propagują tę utopijną ideologię.

Ugrupowanie na celowniku prokuratora

Z podejrzeniami nie zgadza się Marcelina Zawisza z Partii Razem. – Odwołujemy się do wartości demokratycznych. Widać to po naszej strukturze, ale i działaniach. Nie mamy nic wspólnego z odwoływaniem się do systemów totalitarnych - wręcz przeciwnie: walczymy o to, aby w Polsce były przestrzegane zasady demokracji i prawa człowieka – mówi w rozmowie z Gazeta.pl.

Zobacz także

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program.

Razem grozi delegalizacja

Tymczasem ugrupowaniu grozi nawet delegalizacja. – Rzeczywiście trwa postępowanie, które być może będzie zakończone wnioskiem o delegalizację Partii Razem z racji propagowania właśnie komunizmu – mówił na antenie „Polsat News” wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, dodając, że „spekulacje też są przedwczesne, bo tu trzeba wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Każdy stan faktyczny jest szczegółowo badany przez prokuratora referenta, który zapoznaje się z tą sprawą”.

Zakaz propagowania totalitaryzmu

Art. 13 konstytucji stanowi, że zakazane jest istnienie „partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta.pl/nczas.com/strz