Zamknij

Kłęby rdzawego dymu nad miastem. Były widoczne z wielu kilometrów [ZDJĘCIA]

07.02.2020 14:36
Rdzawy dym nad Dąbrową Górniczą
fot. Facebook.com/Zagłębiowski Alarm Smogowy

Rdzawy dym nad Dąbrową Górniczą zaniepokoił mieszkańców miasta w województwie śląskim. Kłęby pyłu były widoczne wielu kilometrów. Przyczyną problemu była awaria wielkiego pieca huty ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.

10 maja idę na wybory prezydenckie. Chodź ze mną! Dołącz do wydarzenia Radia ZET na Facebooku

Kłęby rdzawego dymu pojawiły się nad dąbrowską hutą w piątek przed południem. - Z powodu braku możliwości zatkania otworu spustowego nr 1 w wielkim piecu nr 2 wystąpiła niezorganizowana emisja pyłowa z tej instalacji - poinformowała rzeczniczka spółki Sylwia Winiarek.

Natychmiast podjęliśmy decyzję o hamowaniu wielkiego pieca do minimalnych parametrów, co umożliwiło ograniczenie czasu trwania tej emisji do 10 minut. Obecnie analizujemy przyczyny tego zdarzenia, za które przepraszamy

Sylwia Winiarek

Spółka ArcelorMittal Poland poinformowała o sprawie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach i Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej. Prowadzone będą działania służące ustaleniu ilości i składu zanieczyszczeń, wyemitowanych do atmosfery w wyniku awarii oraz ich realnego wpływu na środowisko.

Rdzawy dym nad Dąbrową Górniczą. Awaria huty ArcelorMittal Poland

Była to kolejna awaria przemysłowa w Dąbrowie Górniczej w ostatnich tygodniach. Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, 22 stycznia na terenie innego zakładu w tym mieście - Koksowni Przyjaźń z grupy JSW - miało miejsce awaryjne wyłączenie ssaw gazu koksowniczego. W efekcie doszło do chwilowej emisji surowego gazu koksowniczego z baterii koksowniczych do atmosfery, po czym nastąpiło awaryjne spalanie emitowanego gazu. W wyniku tamtej awarii nikt nie ucierpiał, nie odnotowano też strat. W ocenie przedstawicieli koksowni zdarzenie nie miało istotnego wpływu na środowisko.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP