Będzie rewolucja w recyklingu? Zwroty butelek bez paragonu i w specjalnych automatach

Redakcja
25.09.2017 15:02
Będzie rewolucja w recyklingu? Zwroty butelek bez paragonu i w specjalnych automatach
fot. Przemysław Skrzydło/Agencja Gazeta

Rząd planuje wprowadzić kaucję na puszki i butelki. W wielu państwach funkcjonują specjalnie przygotowane do tego automaty, dzięki czemu można łatwiej odzyskać pieniądze. Niewykluczone, że to rozwiązanie pojawi się także w Polsce. 

Branża recyklingowa postuluje, aby z początkiem 2018 roku szklane butelki można było oddawać w sklepie bez konieczności okazywania dowodu zakupu. Plany zwiększenia recyklingu potwierdziło Ministerstwo Środowiska. 

Łatwiejsze odzyskiwanie pieniędzy za składowane opakowania miałoby zachęcić konsumentów do ich segregowania. Obecnie sklepy często nie chcą przyjmować butelek bez paragonu. Efektem jest to, że opakowania najczęściej lądują w koszu. Koszt za recykling ponosimy potem w rachunkach za wywóz śmieci. 

mjn

Proces recyklingu mógłby zostać usprawniony dzięki wprowadzeniu automatów do składowania puszek i butelek. Takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Norwegii. Tam specjalne maszyny stoją w marketach. Klienci mogą od razu odzyskać pieniądze za zwrócone opakowania. 

Takie rozwiązanie byłoby dla Polski niemałą zmianą. Potrzeba czasu. Dlatego na razie postulaty branży recyklingowej dotyczą przede wszystkim możliwości składowania butelek w sklepach bez obowiązku okazania paragonu.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/KM