Zamknij

Duda obiecuje referendum, ale... nikt na to nie czeka. Polacy nie wiedzą, o co chodzi

Redakcja
21.02.2018 07:12
Referendum konstytucyjne
fot. PAP

Wyniki badania powinny zaniepokoić prezydenta. Tylko jedna czwarta obywateli wie, w jakiej sprawie i kiedy ma się odbyć referendum — informuje  „Rzeczpospolita”.

Zaledwie niespełna 40 procent badanych słyszało o prezydenckim pomyśle przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum w sprawie zmian w konstytucji - czytamy w artykule.

Zagłosuj

Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?

Liczba głosów:

Referendum konstytucyjne: o co chodzi?

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” „odsetek respondentów, którzy wiedzą, że w Polsce ma się odbyć referendum i są w stanie poprawnie wskazać inicjatywę referendalną prezydenta Andrzeja Dudy” to 26,3 procent badanych.

— Z naszych obserwacji wynika, że z biegiem czasu zwiększa się liczba tych, którzy chcą wziąć udział w głosowaniu — komentuje wiceszef Kancelarii Prezydenta i pełnomocnik ds. referendum Paweł Mucha.

— Jesteśmy na razie na wczesnym etapie konsultacji społecznych, zainteresowanie zwiększy się, kiedy znane będą konkretne ważne tematy, o które chcemy zapytać obywateli, np. kwestie podmiotowości w relacjach z UE, systemu ochrony zdrowia czy wzmocnienia demokracji partycypacyjnej — dodał Paweł Mucha.

Referendum konstytucyjne: kiedy się odbędzie?

Podczas spotkania z mieszkańcami Płocka pełnomocnik prezydenta Andrzeja Dudy ds. referendum przekonywał m.in., że nowa ustawa zasadnicza powinna być krótsza i bardziej precyzyjnie niż obecnie opisywać zasady prawne.

— „To nie mogą być przepisy blankietowe, odsyłanie do ustaw, czyli tego rodzaju sytuacje, że z konstytucji coś wprost nie wynika. To powinny być bardziej prawa podstawowe, ale też i uporządkowane w określony sposób. To powinien być pełen katalog źródeł prawa z uwzględnieniem relacji prawo krajowe i prawo europejskie” — – powiedział Mucha.

Podkreślił, iż prezydent Duda chce budować proces zmiany konstytucji zupełnie inaczej, niż było to w 1997 r., czyli że najpierw Zgromadzenie Narodowe przyjmuje projekt ustawy zasadniczej, a dopiero potem naród decyduje w referendum o jego zatwierdzeniu bądź odrzuceniu.

Podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezydent Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Prezydent chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości — 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni — 10 i 11 listopada.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/maal