Zamknij

"Próba zamachu na edukację". Nauczyciele protestują przeciw reformie oświaty

21.06.2021 10:20

Nie zgadzamy się na próbę zamachu na edukację i całkowite przejęcie kontroli przez władzę centralną - mówią Radiu ZET nauczyciele i dyrektorzy szkół, sprzeciwiający się planowanej reformie oświaty. W poniedziałek po południu przed Ministerstwem Edukacji i Nauki odbędzie się ich protest.

Protest
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Przed Ministerstwem Edukacji i Nauki odbędzie się w poniedziałek protest nauczycieli, dyrektorów szkół, a także rodziców sprzeciwiających się planowanej reformie edukacji. Wszyscy spotkają się pod hasłem "Czarnek, idź precz!".

Przypomnijmy, że zapowiadana reforma edukacji ma znacznie zwiększyć rolę kuratorów oświaty. Bez ich opinii dyrektor nie będzie mógł już zorganizować w szkole zajęć prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Łatwiej będzie odwołać dyrektora niewypełniającego poleceń kuratora.

Protest przed MEiN przeciwko reformie edukacji

Na protest do Warszawy wybierają się między innymi przedstawiciele szkół z Łodzi. Jak mówią Radiu ZET, "nie zgadzają się na próbę zamachu na edukację i całkowite przejęcie kontroli przez władzę centralną".

"Zmierzamy w kierunku centralnego zarządzania i sterowania oświatą, czyli tego co było w czasach PRL-u, kiedy dyrektor musiał bezdyskusyjnie wykonywać polecenia urzędników partyjnych", "Mamy kręgosłupy moralne i zasady, którymi się kierujemy. Myślę, że dlatego te zmiany - żeby wymienić kadry pedagogiczne" - mówią.

Protest przed siedzibą MEiN przy al. Szucha w Warszawie rozpocznie się w poniedziałek o godz. 18:00. Wcześniej tego samego dnia przedstawiciele samorządów, uczniowie, rodzice, organizacje nauczycielskie i pozarządowe spotkały się przed KPRM. 

loader

Radio ZET