Pracownicy Sądu Najwyższego zabrali głos. Apelują o obronę ich praw

Redakcja
20.07.2017 12:49
Sąd Najwyższy
fot. Kuba Atys/AG

Pracownicy Sądu Najwyższego apelują o obronę ich praw. W związku z procedowaną w ekspresowym tempie w parlamencie nową ustawą o Sądzie Najwyższym - dowiedziało się Radio ZET.

Blisko 400 pracowników, którzy nie są sędziami, a więc m.in. sekretarki, urzędnicy sądowi czy pracownicy administracyjni, obawiają się utraty pracy, a nie należą do żadnego związku zawodowego.

Autorzy apelu, który trafił m.in. do prezydenta, marszałków obu izb, polityków i związkowców, przypominają, że przepisy nowej ustawy zakładają nie tylko dowolność w zwolnieniu sędziów Sądu Najwyższego, ale także pracowników tej instytucji. Co jest - ich zdaniem - niezgodne z kodeksem pracy.

Zagłosuj

Czy zmiany w sądownictwie proponowane przez PiS są potrzebne?

Liczba głosów:

Sejm skierował w środę projekt posłów PiS o Sądzie Najwyższym do dalszych prac w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. We wtorek odbyły się pierwsze i drugie czytanie projektu o Sądzie Najwyższym, którym towarzyszyła nocna, burzliwa debata. Do projektu zgłoszono ponad 1000 poprawek; część z nich to poprawki PiS, a zdecydowana większość - Nowoczesnej. W środę wieczorem poprawkami zajęła się sejmowa komisja sprawiedliwości.

Zobacz także

Zgłoszony, przez posłów PiS, projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym został opublikowany na stronach Sejmu przed tygodniem. Przewiduje on m.in. trzy nowe Izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Przeciw planom zmian w sądownictwie obywają się protesty przed Sejmem i Pałacem Prezydenckim; zapowiadane są kolejne protesty. Demonstrację organizowały partie i środowiska opozycyjne, m.in. PO, Nowoczesna, KOD, Obywatele RP, Partia Razem.

Radio ZET/maal