Sąd Najwyższy o projekcie Dudy ws. KRS: ingeruje w zasadę niezależności. Ale są też pozytywy

Redakcja
26.10.2017 20:39
Duda
fot. PAP

Mija dokładnie miesiąc od złożenia przez prezydenta w Sejmie projektów dwóch ustaw - o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt tej drugiej "ingeruje w zasadę niezależności i odrębności sądowniczej, chociaż zawiera elementy, które można ocenić pozytywnie" - to opinia sędziów Sądu Najwyższego.

Koniec e-papierosów w Polsce? Rząd wprowadzi akcyzę. Nagraj swoją opinię na ten temat na MAM ZDANIE!

Sędziowie nie mają wątpliwości, że propozycja, aby członków rady wybierali politycy czy przerwanie trwającej kadencji obecnej rady, naruszają przepisy konstytucji. W swojej ocenie sędziowie idą nawet o krok dalej - ich zdaniem wszystko to doprowadzi do znacznego osłabienia organu, który ma stać na straży niezawisłości sędziów i bronić ich przed wpływami politycznymi.

Zobacz także

W opinii jest jednak ocena pozytywna. Przede wszystkim tego, że po wejściu w życie tych przepisów, Krajowa Rada Sądownictwa pracowałaby jawnie. Transmitowanie posiedzeń w internecie z pewnością może zwiększyć zaufanie obywateli do tej instytucji.

Zarówno prezydencki projekt o Krajowej Radzie Sądownictwa, jak i ten o Sądzie Najwyższym czekają na rozpoczęcie prac sejmowych. Te zaczną się dopiero po tym, jak dojdzie do porozumienia między prezydentem a Jarosławem Kaczyńskim.

RadioZET.pl/JoK/MP