Sąd Najwyższy miażdży propozycje Dudy

Redakcja
06.10.2017 14:39
Duda
fot. PAP

Jest wstępna - i bardzo krytyczna - opinia Sądu Najwyższego dot. prezydenckiego projektu ustawy o tym sądzie. Sędziowie w wielu punktach wytykają jej naruszenie prawa i konstytucji.

Członkowie SN i tak nazywają propozycję prezydenta lepszą od tej przygotowanej wcześniej przez PiS, ale tylko dlatego, że nie usuwa jednocześnie wszystkich sędziów. Chociaż z drugiej strony, nakazuje im przejście w stan spoczynku, co spowoduje także odejście Pierwszej Prezes Małgorzaty Gersdorf, której kadencja jasno opisana jest w konstytucji i nie można jej przerwać.

Zobacz także

Sędziowie krytykują także wprowadzenie - tak chwalonej przez Andrzeja Dudę - skargi nadzwyczajnej. Wskazują, że takie rozwiązanie ingeruje w stabilność prawomocnych wyroków, która zapisana jest właśnie w ustawie zasadniczej. A prezydent chce przecież, by od takiego wyroku można było się dalej odwołać. Dodatkowo wprowadzenie takiej możliwości jest niezgodne z prawem, bo istnieje już coś takiego jak skarga konstytucyjna, a w tej sytuacji byłoby to powielanie środków prawnych.

Sędziowie wskazują również na to, że wprowadzenie skargi nadzwyczajnej spowoduje lawinę takich wniosków i wzrost przewlekłości postępowań - co reformy PiSu i Prezydenta miały zlikwidować.

RadioZET.pl/JoK/MP