Zamknij

Weta Dudy już w Sejmie. Co zrobi PiS? Wymijająca odpowiedź Czarneckiego

Redakcja
07.09.2017 16:53
Duda
fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydenckie weta wobec ustaw, którymi PiS chciał zmieniać ustrój Krajowej Rady Sądownictwa i Sadu Najwyższego już trafiły do sejmowej komisji sprawiedliwości. Najważniejsze pytania brzmią: jak PiS poradzi sobie z prezydenckim wetem? Jakie ma wobec niego scenariusze?

Raczej na pewno nie będzie szybkiego głosowania w tej sprawie, ponieważ aby odrzucić prezydenckie weto, potrzeba przy 100 % frekwencji 276 głosów, a to oznacza, że musiałby razem z PiS-em zagłosować cały klub Kukiz'15 oraz wszystkie prawicowe koła i posłowie niezrzeszeni.

To się raczej nie uda, choćby dlatego, że klub Pawła Kukiza popiera Andrzeja Dudę. Za utrzymaniem weta mogą się także opowiedzieć posłowie partii Jarosława Gowina "Polska Razem", a jest ich dziewięcioro

Dlatego zapewne partia rządząca będzie odwlekała prace komisji nad wetem i czekał na prezydenckie propozycje ustaw o KRS-ie i Sądzie Najwyższym. Prace nad tymi projektami też na pewno nie pójdą gładko. Prezydenckie projekty ustaw reformujących sądy mają trafić do sejmu 24 września.

Wymijająca odpowiedź Czarneckiego

A co o tym wszystkim sądzą przedstawiciele partii Jarosława Kaczyńskiego. W czwartkowy poranek Gościem Radia ZET był Ryszard Czarnecki. Europoseł utrzymywał, że między rządem a Pałacem Prezydenckim wojny nie ma i że obydwie strony gotowe są na poważne i merytoryczne rozmowy. Zapewniał też, że Andrzej Duda "jest naszym prezydentem".

Indagowany jednak przez Konrada Piaseckiego o to, czy PiS zagłosuje za przyjęciem prezydenckiego weta, unikał jednoznacznej odpowiedzi.

- Czekamy na projekty prezydenta - powtórzył kilkukrotnie na pytania redaktora Radia ZET. Gdy Piasecki zwrócił mu uwagę, że formalne ustosunkowanie się wobec weta i debata na prezydenckimi projektami ustaw to dwie oddzielne kwestie, Czarnecki odparł, że "on by tego nie oddzielał".

- Nie wiem, kiedy będzie głosowanie. Ja bym jednak, gdybym był posłem krajowym, poczekał na kształt i treść projektów prezydenckich - stwierdził.

RadioZET.pl/JC/MP