Zamknij

Szef KRS rezygnuje z funkcji. Na znak protestu przeciw reformom PiS

Redakcja
12.01.2018 10:47
Zawistowski
fot. East News

Dariusz Zawistowski rezygnuje ze stanowiska przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa. Potwierdził to w rozmowie z Radiem ZET, dodając, że podjął tę decyzję na znak protestu przeciw - jego zdaniem - niekonstytucyjnym zmianom w polskim sądownictwie wprowadzanym przez PiS.

Informacja o rezygnacji Zawistowskiego pojawiła się w piątek w mediach i w internecie - tweetowała o tym m.in. posłanka Krystyna Pawłowicz. Informację tę potwierdził najpierw w rozmowie z TVN24 rzecznik KRS Waldemar Żurek, a następnie w rozmowie z Radiem ZET sam zainteresowany.

Zobacz także

Jak przyznaje Zawistowski, ma to związek z wprowadzanymi przez Prawo i Sprawiedliwość zmianami prawnymi w polskim systemie sądownictwa. - Moja decyzja wiąże się z tym, że przepisy ws. KRS uważam za niekonstytucyjne - mówi, dodając, że funkcję szefa KRS przestanie pełnić od dnia 15 stycznia.

Sędzia przestanie być przewodniczącym KRS w przeddzień wejścia w życie nowelizacji przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa. Decyzją Marszałka Sejmu trwa już nabór sędziów do nowej Rady. Kandydatów zgłasza mu m.in. grupa obywateli lub sędziów. A nowa KRS powstanie prawdopodobnie na początku przyszłego miesiąca.

RadioZET.pl/MP