Sondaż: ponad połowa Polaków chce reformy sądów

Redakcja
05.05.2017 10:09
Sondaż: ponad połowa Polaków chce reformy sądów
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Większość Polaków (63 procent) uważa, że potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla se.pl i telewizji NOWA TV.

Zagłosuj

Czy polskie sądy wymagają reformy?

Liczba głosów:

Na pytanie: "Czy trzeba zreformować sądy w Polsce" 63 procent ankietowanych odpowiedziało "tak", przeciwnych było 17 procent badanych, 20 procent Polaków nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie - podaje piątkowy "Super Express".

Wyniki sondażu komentuje w gazecie prof. Antoni Kamiński, socjolog z PAN. Jak ocenia, Polacy oczekują reformy sądownictwa w efekcie "ciągnących się latami spraw i wadliwych wyroków".

Zobacz także

- W sądach od lat panuje chaos i niedowład organizacyjny. Ludzie muszą czekać latami na rozstrzygnięcia. Szczególnie jest to odczuwalne w małych miejscowościach - powiedział prof. Kamiński.

- Kontrowersje budzą również niektóre wyroki, które bywają wadliwe i ułomne. W Polsce wymiar sprawiedliwości odbierany jest również jako ta instytucja, w której na dobre zadomowiły się zaszłości dawnego systemu. Powinno się reformować sądownictwo, tylko pytanie, w jaki sposób. Ten, który obrał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, budzi bowiem spore obawy - dodał.

W czwartek wszedł w życie pierwszy etap reformy wymiaru sprawiedliwości. Zgodnie z nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych, minister sprawiedliwości stał się zwierzchnikiem dyrektorów sądów.

RadioZET.pl/PAP/DG