Zamknij

Ponad 260 wniosków dot. skargi nadzwyczajnej. Kiedy trafią do SN? Niestety, to może potrwać

Redakcja
20.04.2018 15:55
SN
fot. Wikimedia.Commons

Ponad 260 wniosków o złożenie skargi nadzwyczajnej wpłynęło do Prokuratury Krajowej — dowiaduje się Radio ZET. Blisko 60 wniosków dostarczono jeszcze przed 3 kwietnia, a więc przed wejściem w życie ustawy o Sądzie Najwyższym. Ustawa wprowadziła możliwość odwoływania się od prawomocnych wyroków, które zapadły nawet wiele lat temu.

Kiedy Prokurator Generalny zdecyduje, czy wnioski trafią do Sądu Najwyższego? Raczej nieprędko. Jak się bowiem dowiedziała reporterka Radia ZET, wniosków jest na tyle dużo, że pierwsze decyzje mogą zostać podjęte najwcześniej za miesiąc.

Zobacz także

W Prokuraturze Krajowej powstał specjalny wydział ds. skargi nadzwyczajnej, który każdy taki wniosek musi przeanalizować, czyli wyciągnąć wszystkie akta dotyczące danej sprawy, a następnie sprawdzić, czy podczas wydawania wyroku doszło do nieprawidłowości, naruszono prawa człowieka lub czy wyrok został wydany wbrew ustaleniom faktycznym. Takie są warunki, które musi spełnić wniosek, by mógł zająć się nim Sąd Najwyższy.

Zgodnie z nowym prawem Prokurator Generalny jest jedną z ośmiu instytucji, za których pośrednictwem można takie skargi składać. Wniosków przybywa masowo — jak podawało Radio ZET, do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło ich już ponad 120.

RadioZET.PL/JoK/MP