Zamknij

Burzliwe obrady Senatu w sprawie zmian PiS w sądownictwie

Redakcja
14.07.2017 11:45
Burzliwe obrady Senatu w sprawie zmian PiS w sądownictwie
fot. PAP

- Jeszcze w piątek będą rozpatrywane nowelizacje ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych - zapowiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. 

- Te dwie ustawy zostały wniesione do porządku. Mam nadzieje, że zostaną włączone przez Senat - mówi Karczewski. 

Zagłosuj

Czy zmiany w sądownictwie proponowane przez PiS są potrzebne?

Liczba głosów:

Senatorowie PO krytykują przyspieszony proces procedowania. Zaznaczają, że mają ustawowe prawo 48 godzin na zapoznanie się z projektami i ich zaopiniowanie. 

Karczewski odpiera te zarzuty. Zapewnia, że tryb procedowania ustaw jest zgodny z przepisami. Murem stają za nim senatorowie PiS. 

Reforma sądownictwa obejmuje ustawę o KRS i sądach powszechnych. Została zgłoszona w formie projektu poselskiego, który nie wymaga konsultacji społecznych.

Kiła szaleje nad polskim morzem. Czy jest się czego bać?

Pierwsza z ustaw wygasza kadencję 15 sędziów wchodzących obecnie w skład KRS. Dzieje się tak mimo że jej długość jest zapisana w konstytucji. Ich następców wybierze sejmowa większość, a nie jak obecnie – samorząd sędziowski.

Zobacz także

Ogromną władzę uzyskał Zbigniew Ziobro. Jako prokurator generalny ma nadzór nad prokuratorami, jako minister sprawiedliwości mianuje prezesów sądów powszechnych (a ci decydują, którzy sędziowie prowadzą konkretne sprawy). Teraz Zbigniew Ziobro zdecyduje, którzy sędziowie SN zostaną na swoich stanowiskach.

Druga ustawa daje ministrowi sprawiedliwości prawo do powoływania i odwoływania prezesów sądów.

W SN będą funkcjonować trzy nowe izby: Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarna. Obecnie w SN są Izby: Cywilna, Karna, Wojskowa oraz Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

RadioZET.pl/KM