Zamknij

Prezes SN o reformie sądów: chodzi o zmiany kadrowe

Redakcja
13.07.2017 16:22
Prezes SN o reformie sądów: chodzi o zmiany kadrowe
fot. Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta

- SN staje się sądem przy ministrze sprawiedliwości. Najbardziej niepokoi bardzo duża władza ministra nad sędziami. To jest groźne - powiedziała w czwartek I prezes SN Małgorzata Gersdorf, odnosząc się do proponowanych przez PiS zmian w sądownictwie. 

- Najbardziej niepokoi nas bardzo duża władza ministra sprawiedliwości nad sędziami. To jest groźne dla ustroju, w którym aktualnie żyjemy. Powstaje dla nas pytanie, dlaczego ten projekt jest wprowadzony w takim szerokim zakresie. Czekaliśmy na zmiany w ustawie w SN, ale nie przypuszczaliśmy, że pójdą aż tak daleko i szeroko - mówiła Małgorzata Gersdorf na czwartkowej konferencji prasowej.

Gersdorf zaznaczyła, że wprowadzenie zmian wiązałoby się m.in. z zatrzymaniem obecnie toczących się spraw, bo to normalna procedura w przypadku reorganizacji struktury.

I prezes SN zwróciła też uwagę na cel przeprowadzanych zmian. Jej słowa są potwierdzeniem opinii środowiska sędziowskiego. 

Gersdorf podkreślała, że w jej przekonaniu chodzi o zamiany kadrowe. - Do tego zmierza cały ten projekt zaprezentowany przez posłów PiS - oceniła. W jej ocenie projekt zmierza do szerokiego podporządkowania SN ministrowi sprawiedliwości. - To w moim przekonaniu wykracza poza trójpodział władzy, ale będziemy to jeszcze analizować, może są tam przepisy, które aż na taką ostrą ocenę nie zasługują - dodała Gersdorf.

Sędzina odniosła się też do zarzutów dotyczących opieszałości sędziów. 

- Uzasadnienie mówi o tym, że trzeba, by SN był bardziej skuteczny, a obywatele bardziej zadowoleni z pracy sądu. Jestem po sprawozdaniach, które przedkładam w parlamencie. Ze wszystkich danych wynika, że SN nie działa opieszale ani źle. Średnia rozpatrywania spraw to siedem miesięcy. To naprawdę bardzo dobry wynik. Ponad 7 tys. skarg i kasacji rozpatruje SN, to świadczy o tym, że praca sądu jest na najwyższym poziomie - tłumaczyła profesor.

Na 27 lipca prezes Sądu Najwyższego zwołała nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN.

RadioZET.pl/KM