I prezes SN zwołuje posiedzenie KRS. „Nie ma i nie było dobrego rozwiązania”

Redakcja
13.04.2018 16:12
Gersdorf
fot. PAP

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf poinformowała w piątek, że podjęła decyzję o zwołaniu posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa na 27 kwietnia. Jak powiedziała, to posiedzenie będzie poświęcone tylko wybraniu nowego przewodniczącego Rady.

Na początku marca — po wyborze przez Sejm 15 sędziów-członków Rady — Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej KRS. Zgodnie z obecnym przepisem ustawy o KRS, to do niej jako I prezes SN należy teraz zwołanie pierwszego posiedzenia Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego.

W ostatnim czasie I prezes SN wyrażała wątpliwości dot. zgodności z konstytucją trybu wyboru członków Rady, jak i dochowania w Sejmie ustawowej procedury.

Gersdorf tłumaczy swoją decyzję

Przedstawiając powody swej decyzji, Gersdorf powiedziała na piątkowej konferencji prasowej, że „po pierwsze obowiązkiem I prezesa SN jest zwołanie KRS” i „jest to obowiązek bezwarunkowy nieuzależniony od ilości prawidłowo obsadzonych stanowisk”.

— Stanęłam przed ogromnym dylematem prawnym i moralnym. Nie ma i nie było dobrego rozwiązania dla podjęcia takiej czy innej decyzji. Zdaję sobie sprawę z tego, że zawsze będą krytykowana, jednak według mnie pozycja I prezesa SN nie pozwala na gesty nieposłuszeństwa obywatelskiego — oświadczyła Gersdorf.

Zobacz także

Stąd — podkreśliła I prezes SN — miała do wyboru dwa warianty rozwiązania tego moralnego konfliktu: „albo złożenie urzędu I prezesa SN i uwolnienie się od tego obowiązku, albo zwołanie posiedzenia KRS”.

— Długo ważyłam racje i ważenie tych racji, a także apele sędziów i obywateli o trwanie na stanowisku, galopujące zmiany legislacyjne, które to zmiany natychmiast po moim odejściu doprowadziłyby i tak do zwołania KRS i obsadzenie przez prezydenta stanowiska I prezesa SN, doprowadziły mnie właśnie tych decyzji o zwołaniu KRS — mówiła Gersdorf.

RadioZET.pl/PAP/MP