Nowa propozycja Dudy ws. wyboru sędziów KRS: każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata

Redakcja
25.09.2017 16:48
Duda
fot. East News

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że rezygnuje z propozycji zmian w konstytucji dot. nowego sposobu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. Wszystko dlatego, że po spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych nie osiągnięto porozumienia w tej sprawie. Zaprezentował natomiast propozycję alternatywną.

- Nie ma szans na uchwalenie tego, co w sprawie mechanizmu dotyczącego wyboru sędziów do KRS proponowałem pierwotnie, dlatego moja propozycja będzie inna - powiedział Andrzej Duda, po czym zaprezentował koncepcję alternatywną: jeżeli w pierwszym głosowaniu nie uda się wybrać sędziów większością 3/5 głosów, wówczas w następnym głosowaniu każdy poseł będzie miał tylko jeden głos i będzie mógł go oddać tylko na jednego kandydata.

Zobacz także

Oczywiście, jest to w tym momencie dość ogólnie sformułowana propozycja - więcej szczegółów pojawi się w momencie, gdy prezydent przedstawi konkretny zapis w ustawie.

O wycofaniu się przez prezydenta z propozycji zmian w konstytucji ws. KRS poinformowali również szefowie klubów parlamentarnych, którzy wzięli udział w konsultacjach w Pałacu Prezydenckim. Nie było bowiem zgody na ingerencję w ustawę zasadniczą - przedstawicieli PO nie było na spotkaniu, a politycy Nowoczesnej nie zgodzili się na zmiany w prawie kosztem ingerencji w ustawę zasadniczą.

RadioZET.pl/MP