Zamknij

Regionalizacja obostrzeń kolejnym krokiem. Minister zdrowia: Jest wręcz pewna

14.04.2021 11:56
Regionalizacja obostrzeń wróci wkrótce
fot. Karol Porwich/East News

"Przedłużyliśmy obostrzenia z dwoma wyjątkami, ale jeśli będziemy myśleli o ich luzowaniu, to regionalizacja jest wręcz pewna, bo sytuacja epidemiczna różni się w poszczególnych województwach" - zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Regionalizacja obostrzeń będzie kolejnym krokiem rządu w wychodzeniu z trzeciej fali koronawirusa. W środę minister zdrowia zapowiedział przedłużenie większości obowiązujących restrykcji o tydzień, od poniedziałku 19 kwietnia do niedzieli 25 kwietnia. Wyjątkiem są usługi hotelarskie (zamrożone na kolejne dwa tygodnie) oraz żłobki i przedszkola, które zostaną otwarte od przyszłego poniedziałku (19.04).

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że rząd podjął decyzję o przedłużeniu obecnie obowiązujących restrykcji do 25 kwietnia. Dodał, że wyjątki od tej zasady dotyczyć będą przedszkoli, żłobków i uprawniania sportu na świeżym powietrzu.

Regionalizacja obostrzeń już pewna? Minister zdrowia: "Można powiedzieć"

Szef resortu zdrowia pytany był podczas konferencji prasowej w środę m.in. o to, czy możliwe jest, że za tydzień regionalnie część obostrzeń może zostać zdjęta, zwłaszcza w województwach, które lepiej radzą sobie z pandemią.

"Jeżeli będziemy myśleli o kolejnych luzowaniach, to tu rzeczywiście regionalizacja, można powiedzieć, jest wręcz pewna" - zaznaczył minister Niedzielski. Podkreślił, że zupełnie inaczej sytuacja epidemiczna wygląda w województwach na ścianie wschodniej i północnej, a zupełnie inaczej w południowo-zachodniej Polsce. "Te regiony w tej chwili najbardziej dotknięte to: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, również województwo wielkopolskie, czyli, jak powiedziałem, ten zachodnio-południowy pas kraju" - tłumaczył minister zdrowia. Jak dodał, "na drugim biegunie", czyli w korzystnej sytuacji są woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie czy lubelskie.

"Przyjęliśmy sobie takie kryterium, ono na razie ma charakter roboczy, że jeżeli ta liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tysięcy, to wtedy będziemy myśleli o kolejnych krokach, które oczywiście w pierwszej kolejności będą związane z edukacją" - dodał.

Oznacza to, że regionalne luzowanie obostrzeń może nastąpić już po niedzieli 25 kwietnia. Minister uprzedzał jednak, że nie ma co marzyć o swobodnej majówce. Na czas weekendu zapowiedział wzmożone kontrole policji i sanepidu. "Absolutnie tak. Jeżeli chodzi o kwestie kontroli, na pewno majówka będzie tym okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych" - konkludował.

RadioZET.pl/PAP