Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zakulisowe rozgrywki z Morawieckim w roli głównej. Ofiarą minister Streżyńska?

07.12.2017 13:08
xxx wiadomosci

Jeszcze nie został oficjalnie wskazany przez PiS, a już wokół Mateusza Morawieckiego toczą się zakulisowe batalie o ministerialne teczki. Jedna z tych wojen dotyczy Anny Streżyńskiej, minister cyfryzacji. Radio ZET poznało kulisy tej wojny.

Rząd fot. East News
Zagłosuj

Czy Mateusz Morawiecki zostanie nowym premierem?

Streżyńska od początku rządu Beaty Szydło miała swojej miejsce w rządowej frakcji Jarosława Gowina. Ale ten ją zdradził i zgodził się na jej odejście z rządu, a nawet podział ministerstwa.

Pomysł ten podsuwa Gowinowi i Morawieckiemu były podwładny Streżyńskiej - b. wiceminister Piotr Woźny. To bardzo ważna osoba, mająca nieformalny dostęp do "ucha" wicepremiera Morawieckiego. Woźny został formalnym doradcą Morawieckiego ds. smogu w resorcie Rozwoju i doradcą ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów.

Minister Streżyńska kilka tygodni temu dowiedziała się o tych podchodach i próbowała się ratować. Napisała list do prezesa Jarosława Kaczyńskiego, a później z nim rozmawiała. Miała usłyszeć zapewnienie, że zostanie w rządzie, ale ta obietnica być może spełni się tylko, kiedy premierem zostanie prezes PiS.

Podczas dzisiejszej debaty nad wotum nieufności wobec rządu po przemówieniu premier Beaty Szydło wszyscy ministrowie opuścili salę. W ławach rządowych została tylko minister cyfryzacji Anna Streżyńska, co w smutnym tweecie zauważył poseł PO Borys Budka:

RadioZET.pl/MaG/MP

Oceń