Rekonstrukcja rządu: kiedy się odbędzie? Kto zastąpi europosłów? [REKONSTRUKCJA RZĄDU 2019]

30.05.2019 16:08
Kto zastąpi europosłów? Kiedy odbędzie się rekonstrukcja rządu?
fot. Piotr Molecki/East News

Kto zastąpi Annę Zalewską, Elżbietę Rafalską, Beatę Szydło i Joachima Brudzińskiego? Kto zastapi europosłów, gdy ci wyjadą z Polski i rozpoczną obradowanie w Parlamencie Europejskim? Te pytania po wyborach do Parlamentu Europejskiego zadaje sobie wiele osób obserwujących polską politykę. Sprawdźcie, kto najprawdopodobniej zastąpi europosłów na ich poprzednich stanowiskach. 

Kto zastąpi europosłów? Kto zastąpi Annę Zalewską, Joachima Brudzińskiego, Patryka Jakiego, Teresę Czerwińską i Elżbietę Rafalską na ich stanowiskach? Kiedy nastąpi rekonstrukcja rządu? Sprawdzamy, co wiadomo o rekonstrukcji rządu po zakończonych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

>> Eurowybory 2019: kto dostał mandat? [NAZWISKA EUROPOSŁÓW, WYNIKI WYBORÓW]

>> Duda spotka się z Morawieckim. W sprawie rekonstrukcji rządu

Kiedy odbędzie się rekonstrukcja rządu w 2019 roku?

- Rekonstrukcja rządu odbędzie się  w przyszłym tygodniu – zapowiedział rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski. O tym, kto zostanie zastąpiony na swoim dotychczasowym stanowisku, rozmawiał już szef rządu Mateusz Morawiecki z Andrzejem Dudą. - Prezydent zgłosił też propozycje - powiedział w czwartek rzecznik Błażej Spychalski.

Zapowiadana rekonstrukcja rządu związana jest m.in. z tym, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego kilkoro obecnych ministrów uzyskało mandaty europosłów.

>> Europosłowie: Warszawa. Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego? [NAZWISKA]

>> Duda i Morawiecki rozmawiali o rekonstrukcji. Prezydent przedstawił swoje propozycje

Kto zastąpi Annę Zalewską, Elżbietę Rafalską i Joachima Brudzińskiego?

W wyborach do PE mandaty europosłów uzyskali szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy, polityki społecznej Elżbieta Rafalska, a także szefowa MEN Anna Zalewska. Kto ich zastąpi?

Póki co, możemy się zdawać jedynie na przypuszczenia. Według mediów Annę Zalewską może zastąpić Maciej Kopeć lub Dariusz Piontkowski (obaj PiS).
Szefa MSWiA, Joachima Brudzińskiego, może zastąpić Elżbieta Witek lub Paweł Szefernaker.

Nazwisko Elżbiety Witek, a także Stanisława Szweda, pojawia się w kontekście zastąpienia Elżbiety Rafalskiej.

>> Europosłowie: mazowieckie. Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego z woj. mazowieckiego? [NAZWISKA]

>> Kiedy rekonstrukcja rządu? Morawiecki w TVP o "perspektywie czasowej"

Kto zastąpi Patryka Jakiego, Joannę Kopcińską i Teresę Czerwińską?

Po tym, jak okazało się, że Patryk Jaki uzyska mandat europosła, ruszyła „giełda nazwisk”. Kto zastąpi wiceministra sprawiedliwości? Wysoko stoi zwłaszcza nazwisko zastępcy Jakiego – Sebastiana Kalety, radnego miejskiego PiS w Warszawie.

Póki co, nie wiadomo kto zastąpi Joannę Kopcińską na stanowisku rzecznika rządu. Ze swoim stanowiskiem ma się też pożegnać Teresa Czerwińska. Minister finansów nie startowała w euro wyborach, ale jej odwołania miał zażądać premier Mateusz Morawiecki. Spekulowano, że to właśnie szef rządu będzie jednocześnie sprawował funkcję premiera i ministra. Pojawiły się też nazwiska Marka Dietla i Jacka Sasina. 

>> Jacek Sasin o rekonstrukcji rządu: „W ciągu niewielu dni wszystko będzie jasne”

>> RadioZET.pl/PZ