Zamknij

Rekordowa liczba zwolnień L4 wśród Polaków. ZUS opublikował raport

Redakcja
24.04.2018 16:08
Chorobowe L4
fot. Archiwum RadioZET.pl

W 2017 roku Polacy pobili rekord w zwolnieniach L4, spędzając na chorobowym więcej, niż kiedykolwiek wcześniej. Reporterzy „Gazety Wyborczej” sprawdzili, z jakimi schorzeniami nasi rodacy zgłaszali się do przychodni najczęściej.

ZUS opublikował dane, z których wynika, że w 2017 roku Polacy spędzili na L4 aż 229 mln dni czyli o 9 mln więcej niż w 2016 roku i aż o 35 mln więcej niż w 2015. Co ciekawe, aż 17,4 proc. wszystkich zwolnień  L4 stanowią związane ze złym stanem psychicznym. Polacy chorowali na depresje, stany lękowe oraz wiele innych zaburzeń.

Zwolnienia lekarskie w Polsce

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. – Co roku bardzo wzrasta liczba zwolnień w wyniku chorób psychicznych. Związane to jest często z trybem pracy, która wiąże się ze stresem. Choroby psychiczne to już są choroby cywilizacyjne – czytamy.

Zwolnienie L4 i na koncert rockowy

Kontrolerzy zajmujący się sprawdzaniem ewentualnych nadużyć mają problem, bowiem zwolnienia L4 od psychiatry są bardzo trudne do podważenia i zakwestionowania. „Gazeta Wyborcza” opisuje przypadek kobiety, która na zwolnieniu lekarskim z powodu nerwicy wybrała się na koncert rockowy. Na Facebooku pochwaliła się zdjęciami z wydarzenia, które stały się dowodem przeciwko niej w sądzie. Straciła zasiłek, jednak odwołała się, tłumacząc, że lekarz nie zalecał jej siedzenia w domu i finalnie sprawę wygrała. ZUS oddał jej 9 tys. złotych.

Zaburzenia psychiczne Polaków

Według szacunków, na zaburzenia psychiczne może cierpieć nawet 7,5 mln osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/Fpiec.pl/strz