Rekordowe poręczenie majątkowe w aferze GetBack [NEWS RADIA ZET]

Redakcja
23.11.2018 12:11
Rekordowe poręczenie majątkowe w aferze GetBack [NEWS RADIA ZET]
fot. Michal Wozniak/East News

Rekordowe poręczenie majątkowe w aferze GetBack. Adwokaci byłego prezesa Altus TFI Piotra Osieckiego oferują poręczenie w wysokości 108 milionów zł za wypuszczenie na wolność Osieckiego – ustalił reporter Radia ZET Mariusz Gierszewski. Dziś sąd będzie decydował, czy przedłużyć areszt wobec Osieckiego. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W aferze GetBacku zarzuty ma już 20 osób. Wśród nich znany biznesmen i główny akcjonariusz Altus TFI Piotr Osiecki. 

Prokuratorzy zarzucają mu, że naciągnął GetBack na podejrzaną transakcję. Sprzedał GetBackowi inną spółkę windykacyjną za ponad 200 milionów złotych. 

GetBack miał przepłacić co najmniej 160 milionów i wyrządzenie takiej szkody zarzucają Osieckiemu śledczy. Ze względu na wysoką karę, jaka mu grozi, prokuratura chce biznesmena zatrzymać w areszcie.

Zobacz także

O co chodzi w aferze GetBack?

Spółka zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 roku, a w lipcu 2017 r. jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach przeprowadzonej pierwszej oferty publicznej.

W kwietniu br. GPW, na wniosek KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBacku. Stało się to po tym, gdy 16 kwietnia rano firma podała, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju ws. finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł.

Z komunikatu spółki wynikało, że informację uzgodniono „ze wszystkimi zaangażowanymi stronami” tymczasem PKO BP i PFR zdementowały informacje, że prowadzą takie rozmowy. To wywołało reakcję KNF. W efekcie rada nadzorcza GetBack odwołała ze skutkiem natychmiastowym Konrada K. ze stanowiska prezesa spółki.

KNF zarzuciła byłemu kierownictwu spółki przeprowadzanie operacji finansowych mających na celu uniknięcie realnej wyceny posiadanych przez spółkę pakietów wierzytelności.

Zobacz także

Warszawska Prokuratura Regionalna nadzoruje śledztwo dotyczące GetBacku. Zostało ono podjęte 24 kwietnia w ramach zespołu prokuratorów, który został powołany przez Prokuraturę Krajową po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie GetBacku. 

5 lipca tego roku spółka GetBack podała, że jej zobowiązania wynoszą 3,32 mld zł, podczas gdy we wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego z maja tego roku wykazywano 2,82 mld zł.

Podczas ostatniego zgromadzenia wierzycieli GetBack SA w końcu sierpnia członek Rady Wierzycieli Radosław Barczyński podał, że według informacji spółki GetBack jest około 10 tys. wierzycieli – indywidualnych obligatariuszy – oraz kilkunastu wierzycieli instytucjonalnych.

„Mówimy tu o kwocie ponad 3 mld zł. Z czego 700 mln zł to wierzytelności zabezpieczone, około 2 mld zł wierzytelności niezabezpieczone z tytułu emisji obligacji, a pozostałe to wierzytelności handlowe” – mówił.

Zobacz także

RadioZET.pl/MAG/PAPPTD