Zamknij

Rekrutacja do liceum 2019 - czy w jednej klasie spotkają się uczniowie po gimnazjum i 8. klasie?

22.05.2019 14:57
Rekrutacja do liceum 2019 - czy w jednej klasie spotkają się uczniowie po gimnazjum i 8. klasie?
fot. Shutterstock

W 2019 roku naukę w szkołach zakończą zarówno uczniowie ósmych klas szkół podstawowych, jak i trzecich klas gimnazjów. W związku z tym podczas rekrutacji do liceów 2019 pojawia się problem kumulacji dwóch roczników. Sprawdzamy, czy jest możliwość, aby w jednej klasie spotkali się uczniowie z dwóch roczników i jakie może mieć skutki zwiększona liczba kandydatów do szkół.

Rekrutacja do liceum 2019 - czy w jednej klasie spotkają się uczniowie po gimnazjum i 8. klasie? Jakie skutki będzie miała kumulacja roczników i czy uczniowie dostaną się do wymarzonych szkół? Sprawdzamy informacje dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów oraz ich rodziców.

» Rekrutacja do liceum 2019 - WYNIKI: kiedy zostaną podane i gdzie sprawdzić online?

Rekrutacja do liceum 2019 - czy w jednej klasie spotkają się uczniowie po gimnazjum i 8. klasie?

W roku szkolnym 2019/2020 w jednej szkole spotkają się dwie grupy uczniów - absolwenci gimnazjum i absolwenci szkoły podstawowej. Zgodnie z tym, co podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, miały być przeprowadzone oddzielne rekrutacje. Obie grupy uczniów będą realizowały odrębne programy nauczania, nie ma możliwości, aby spotkały się w tej samej klasie. Dodatkowo w tym roku podczas rekrutacji do liceum 2019 uczniowie mogli wybrać dowolną liczbę szkół. Dokumenty składali tylko w tych, które umieścili na pierwszym miejscu.

» Rekrutacja do liceum 2019 - TERMIN: kiedy składać papiery do szkół?

Kumulacja roczników w rekrutacji do liceum 2019 - jakie będzie miała skutki?

W roku szkolnym 2019/2020 naukę w 3-letnim liceum rozpocznie ostatni rocznik gimnazjalistów, a w 4-letnim liceum pierwsi absolwenci 8-klasowej szkoły podstawowej. Każda z tych grup uczniów przystąpi do egzaminu maturalnego po 12 latach nauki (6+3+3 lub 8+4). Egzamin maturalny będzie inny. Uczniowie, którzy skończą 4-letnie liceum ogólnokształcące będą go zdawali według nowych zasad. Uczniowie ci nie będą także rywalizować w rekrutacji na studia. W 2022 roku absolwentami liceum ogólnokształcącego będą dzieci z rocznika 2003 i 2004 (6-latki), czyli uczniowie, którzy w obecnym roku szkolnym ukończyli klasę VI szkoły podstawowej, a w 2023 z rocznika 2004 i 2005 (6-latki), które w tym roku szkolnym ukończyły klasę V szkoły podstawowej.

Jak podaje TVN24, władze Warszawy zapewniają, że przygotowanych zostało dwa i pół raza więcej miejsc dla przyszłych pierwszoklasistów niż w ubiegłych latach. Do wymarzonych szkół dostaną się tylko najlepsi, reszta pójdzie tam, gdzie zostaną wolne miejsca. W najbardziej obleganych szkołach stworzono dodatkowe klasy, w wakacje będą wyposażane nowe sale lekcyjne, ale ceną będzie dwuzmianowość i lekcje od 7 rano nawet do 17.30.

» Rekrutacja do liceum 2019 - PUNKTY: jak obliczyć punkty do liceum? [ZASADY]

RadioZET.pl/reformaedukacji.men.gov.pl/TVN24